Obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej

Pożar może wydarzyć się wszędzie, niezależnie od tego, czy jest to nowoczesny biurowiec w centrum, czy stary dom na wsi. Z tego powodu każdy powinien znać regulacje dotyczące ochrony przeciwpożarowej i wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. Jakie są obowiązki w tym zakresie?

Ochrona przeciwpożarowa – co to takiego?

Ochrona przeciwpożarowa to wszelkie działania, które podejmuje się, aby zapobiegać pożarom i móc sobie z nimi poradzić, jeśli wystąpią. Obowiązkiem każdego właściciela budynku jest zapewnienie w nieruchomości wszelkich niezbędnych systemów chroniących przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Zasady ochrony przeciwpożarowej reguluje nawet ustawa. Wszystko po to, by w razie zagrożenia mieć wszelkie środki potrzebne do ratowania życia ludzi i zwierząt. Do zasad ochrony ppoż. zalicza się również obowiązki pracowników straży pożarnej, która działa w trakcie procesu gaśniczego.

Ochrona przeciwpożarowa – jakie są obowiązki?

Obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dotyczą przede wszystkim właścicieli i zarządców budynków. Wynika z nich, że osoby te muszą zapewnić w swoich obiektach m.in. sprzęty do gaszenia pożarów, odpowiednie oznakowanie czy drogi ewakuacyjne, którymi powinni opuszczać budynek znajdujący się w nim ludzie.

W obowiązkach przeciwpożarowych można znaleźć informacje dotyczące specjalnych alarmów, a także ochronnych okien i drzwi. Budynki powinny być tak zaprojektowane, aby możliwa była nie tylko szybka ewakuacja, ale i łatwe gaszenie pożarów.

Poza tym ochrona przeciwpożarowa dotyczy pracowników oraz pracodawców. Pracodawca powinien zapoznać swoich pracowników z zasadami postępowania w sytuacji pożaru oraz wskazać im drogę ewakuacji. Pracownik musi natomiast przyswoić tę wiedzę, co odbywa się podczas szkolenia BHP po zatrudnieniu w danym miejscu pracy.

O czym warto wiedzieć w związku z ochroną przeciwpożarową?

Do obowiązków związanych z ochroną przeciwpożarową zalicza się m.in. konieczność przeprowadzania przeglądów budynków i ich systemów chroniących przed pożarami. Trzeba sprawdzać m.in. daty ważności gaśnic i w razie potrzeby poddawać sprzęty naprawom. Tylko dzięki sprawnym systemom i wiedzy nabytej podczas szkoleń przeciwpożarowych jest się w stanie uniknąć tragicznych skutków działania żywiołu.


Do przyrządów składających się na system przeciwpożarowy należą m.in. detektory gazów, oddymiacze, sygnalizatory, hydranty, zraszacze, drzwi przeciwpożarowe i wiele innych. Wśród systemów gaszenia wyróżnia się np. gaszenie pianą.