O czym trzeba wiedzieć przy korzystaniu z klimatyzacji samochodowej

W wielu samochodach, nawet gdy klimatyzacja jest dostępna to często niestety ona nie działa. Dlaczego? Właściciele samochodów nie zawsze z niej korzystają i nie zwracają oni na nią uwagi. Problem powstaje jednak w sytuacji, kiedy wyruszają oni w dłuższe podróże latem. Wtedy jazda z większą prędkością nie jest komfortowa przy otwartych oknach. Sam nawiew może nie wystarczyć. Jak więc prawidłowo użytkować oraz serwisować klimatyzację samochodową?

Zazwyczaj wiosną przygotowujemy nasze samochody do nowego sezonu. W takim przypadku najczęściej decydujemy się na wymianę opon z zimowych na letnie. Czasami oddajemy nawet nasze auto do przeglądu w warsztacie lub serwisie. Podczas przeglądu możemy sprawdzić stan układu klimatyzacji w naszym samochodzie. Pamiętajmy, że zaniedbanie klimatyzacji w samochodzie może nas naprawdę sporo kosztować. Dlatego warto regularnie sprawdzać jej stan.

W jaki sposób działa klimatyzacja samochodowa?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak w zasadzie działa klimatyzacja samochodowa. Najlepiej zacząć od sprężarki, która tłoczy czynnik chłodniczy do skraplacza (często nazywanego chłodnicą). Podnosi to jego temperaturę oraz ciśnienie. Wtedy czynnik ochładza się i następuje jego skroplenie. Czynnik w stanie ciekłym wędruje przez osuszacza, który pochłania wodę z układu. Później czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego, gdzie zamienia się w gaz. Gaz ten posiada naprawdę niską temperaturę i służy do ochłodzenia parownika. Później jest on zasysany i tłoczony przez sprężarkę. Następnie cały proces się zapętla.

Powietrze z zewnątrz zasysają wentylatory. Przechodzi ono przez filtr kabinowy, a następnie przepływa przez parownik. W nim od razu się schładza i wraca przez otwory wentylacyjne do kabiny pasażerskiej.

Dbanie o klimatyzację

Większość osób korzysta z klimatyzacji tylko i wyłącznie podczas lata. Klimatyzacja jednak świetnie osusza powietrze, dzięki czemu świetnie sprawdza się jesienią oraz zimą, gdy w kabinie zbiera się dużo wilgoci. Jeżeli będziemy korzystać z klimatyzacji samochodowej przez cały rok, pozytywnie wpłyniemy na jej cały układ. Znajduje się tam specjalny olej, którego zadaniem jest smarowanie elementów sprężarki oraz zapobieganie utleniania się wewnętrznych elementów układu wykonanych z aluminium. Klimatyzacji jednak nie zawsze możemy włączyć zimą. Dzieje się tak ze względu na to, że parownik jest zbyt zimny i specjalne czujniki będą uniemożliwiać nam jej uruchomienie. Więcej szczegółów szukaj na https://auto-klinika.pl/

Serwis klimatyzacyjny

Oczywiście należy wspomnieć o regularnym serwisowaniu klimatyzacji. Musimy zadbać o czystość kanałów wentylacyjnych. Taki proces nazywa się odgrzybianiem. Następnie musimy pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego. Oczyszcza on powietrze z różnych pyłków i drobnoustrojów, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Gdy nie będziemy o to dbać, możemy się narazić na ciężkie zapalenie płuc. Dodatkowo wymieniając stary filtr pozbywamy się tak naprawdę prawie wszystkim zanieczyszczeń, jakie zebrał nasz filtr. Jego wymiana jest bardzo tania i nie powinno być z tym żadnego problemu.

Musimy także sprawdzać chociaż raz do roku ilość czynnika i oleju w układzie klimatyzacyjnym. Im mniej czynnika będzie, tym gorsze będzie smarowanie. Będzie to miało negatywny wpływ dla naszej sprężarki. W takiej sytuacji warto więc uzupełnić brakującą ilość czynnika i oleju.