O czym trzeba wiedzieć przed budową przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest doskonałą alternatywą dla szamba. Jest to znacznie wygodniejsze i bardziej komfortowe rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że jest ona także tańsza w eksploatacji, ekologiczna oraz bezpieczna. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat przydomowych oczyszczalni ścieków przed zdecydowaniem się na jej budowę.

Korzyści ekonomiczne związane z taką inwestycją trzeba oczywiście rozpatrywać w dłuższym okresie. Wybudowanie szamba co prawda kosztuje mniej niż zamontowanie oczyszczalni, jednak jego eksploatacja jest droższa niż utrzymanie indywidualnej oczyszczalni. Trzeba mieć na uwadze to, że inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach. Jednak potem będzie już tylko lepiej. Na elementy lub samą oczyszczalnię często udzielane są dziesięcioletnie gwarancje. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będzie ona niezawodna.

Jakie są zalety korzystania z przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że jest to wygodne i tanie w eksploatacji rozwiązanie. Możemy zapomnieć o konieczności systematycznego wywożenia ścieków, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Nie będą również wymagane zabiegi konserwacyjne.

Warto zaznaczyć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekologiczna. Wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w ściekach, są poddawane naturalnym procesom biologicznym. Rozkładają się one do postaci prostych związków mineralnych, które są nieszkodliwe dla środowiska.

Oczyszczalnia ścieków jest również bezpieczna. Jeżeli jest ona właściwie dobrana i odpowiednio eksploatowana, opuszczająca ją ciecz może bez problemu być rozsączana do gruntu lub odprowadzona do rzeki. Nie będzie ona stanowić żadnego zagrożenia dla ujęć wody.

Przed podjęciem decyzji

Warto przed podjęciem decyzji o budowie przydomowej oczyszczalni przeanalizować dokładnie parę czynników. Na początku musimy być świadomi, że oczyszczalnie nie możemy wybudować na terenach objętych siecią kanalizacyjną. Istnieje obowiązek przyłączenia do domu kanalizacji, chyba że oczyszczalnia została zbudowana zanim podłączono sieć kanalizacyjną.

Jeżeli sieć kanalizacyjna jest dla nas niedostępna, możliwość budowy oczyszczalni będzie zależeć od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli go nie ma w urzędzie, musimy sprawdzić przepisy lokalne z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Jeżeli chcemy się zdecydować na oczyszczalnię ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę, nie musimy występować o pozwolenie. Wystarczy zgłosić budowę do starostwa.

Gdy decydujesz się na prace związane z budową oczyszczalni przydomowej, warto je zacząć od wiosny do jesieni. Wtedy nie będzie żadnego problemu ze zrobieniem wykopów.

Przed wybudowaniem oczyszczalni trzeba oczywiście zrobić jej projekt. Tam warto ustalić sposób oczyszczania ścieków odpowiedni do warunków na działce.

W każdej oczyszczalni konieczny jest osadnik wstępny, który powinien być zakopany jak najbliżej domu. Musi on być także odpowietrzany przez wewnętrzną instalację kanalizacyjną. Polecamy zapoznać się z opinią specjalistów na https://geo-test.pl