Jak przebiega proces cynkowania

Śmiało można powiedzieć, że cynkowanie jest najskuteczniejszym sposobem ochrony elementów metalowych przed rdzą. Tak naprawdę istnieją różne rodzaje cynkowania i oczywiście każdy z nich ma swoje plusy i minusy. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda proces cynkowania. Zapraszamy do lektury!

Najbardziej znanymi rodzajami cynkowania są ogniowe oraz galwaniczne. Proces cynkowania przeprowadzany jest oczywiście w odpowiednich warunkach przez profesjonalistów. Jednak małe elementy możemy ocynkować co ciekawe samodzielnie.

Czym jest cynkowanie?

Cynkowanie polega na nałożeniu warstwo ochronnej cynku na elementy metalowe, które z łatwością ulegają korozji. W procesie cynkowania galwanicznego wykorzystuje się do tego specjalne roztwory elektrolitowe, w których zanurzany jest element metalowy. Następnie całość jest podłączana do prądu. Dzięki zachodzącym reakcjom, warstwa cynku trwale łączy się z powierzchnią metalu.

Inaczej sprawa się ma w przypadku cynkowania ogniowego. Proces ten polega na zanurzeniu metalowego elementu w rozgrzanym do około 450 stopni cynku. Dzięki temu cynk trwale będzie przylegał do elementu metalowego.

Oczywiście niezależnie od tego, jaki rodzaj cynkowania wybierzemy, wszystkie te procesy polegają na stworzeniu ochronnej powłoki cynku na powierzchni metalowego elementu. Decydując się na cynkowanie metali podatnych na rdzewienie wpływamy tym samym na ich ochronę przed korodowaniem. Przedłużamy dzięki temu żywotność stalowych elementów.

Cynk można również pokryć specjalną farbą, która będzie wykazywać dodatkowe właściwości ochronne. Możemy w ten sposób uzyskać różne efekty kolorystyczne, co może być bardzo ważne w przypadku wykorzystania takich elementów w naszym domu. Co ciekawe warstwa cynkowa może ulegać korozji. Stosuje się więc na nią często warstwę pasywną, która składa się z tlenku i wodorotlenku cynku.

Zastosowanie cynkowania

Jak już wyżej wspominaliśmy, cynkowanie umożliwia ochronę przed korozją przedmiotów wykonanych ze stali. Tak naprawdę przedmioty stalowe są elementami wielu systemów, które znajdują się w prywatnych domostwach. Można je bez problemu znaleźć w instalacjach grzewczych czy elektrycznych. Należy pamiętać, że rdza może spowodować uszkodzenie danego elementu, co może doprowadzić do przerw w dostawie prądu albo ciepła. Korozja ma także silny wpływ na uszkodzenie się podzespołów samochodu, roweru lub motoru. Ze szczegółami zapoznasz się na https://obex.pl/

Dzięki cynkowaniu elementów, które są podatne na uszkodzenia pod wpływem wilgoci, dbasz o swoje własne bezpieczeństwo. Dobrze zabezpieczona instalacja elektryczna zmniejsza ryzyko porażenia się prądem. Proces cynkowania posiada naprawdę wiele zastosowań i często jest on używany w elementach, o których nawet nie mamy pojęcia.

Często więc cynkowanie jest wykorzystywane w gałęziach przemysłu, branży motoryzacyjnej, elektrycznej lub budowlanej. W naszym domu znajduje się wiele elementów ocynkowanych, jednak często nie mamy o tym żadnego pojęcia. Ocynkowane mogą być także śruby oraz wkręty. To samo dotyczy drabiny, dzięki czemu może ona przetrwać naprawdę wiele lat nawet w najcięższych warunkach. Niektórzy decydują się nawet na ocynkowanie siatki ogrodzenia, przez co nie musisz tracić większej ilości pieniędzy na jego renowację.