Niezbędne narzędzia w pracy montera sieci

To, że technika światłowodowa ma wiele zalet wiedzą chyba wszyscy. Jednak nie każdy wie, jak istotnym elementem pracy instalatora i serwisanta sieci jest odpowiednio dobrany sprzęt. Profesjonalna instalacja i serwis światłowodów wymaga bowiem urządzeń zarówno do budowy i obsługi sieci, jak i testowania oraz konserwacji. Jakie rozwiązania mają w tym przypadku kluczowe znaczenie i co warto o nich wiedzieć?

Technika światłowodowa- wybieramy narzędzia do diagnostyki i konserwacji sieci

Największą zaletą światłowodów jest z pewnością zasięg. Do tego dochodzą ogromna pojemność informacyjna, szybkość transferu, małe straty i niewrażliwość na zakłócenia elektromagnetyczne oraz niezawodność i prostota obsługi. Nic dziwnego, że technologia światłowodowa cieszy się taką popularnością. Jednak aby w pełni wykorzystywać potencjał rozwiązania, trzeba pamiętać, że poza tworzeniem infrastruktury, istotne znaczenia ma tutaj diagnostyka i ogólna konserwacja sieci. Dobór odpowiednich narzędzi determinuje wydajność i efektywność w zasadzie każdego etapu pracy.

Na https://www.interlab.pl/produkty/technika-swiatlowodowa.html znaleźliśmy kompleksowe propozycje narzędzi światłowodowych, które umożliwiają realizację różnych zadań. I tak dla tworzenia nowych linii kluczowe będą m.in. spawarki światłowodowe, czy tez obcinarki włókien światłowodowych. Z kolei z punktu widzenia prawidłowego działania sieci przydatne będą np. mikroskopy inspekcyjne. Profesjonalna konserwacja sieci nie obejdzie się z pewnością bez urządzenia typu One-Click Cleaner Ultra, czyli czyszczarki złącz i konektorów, wcześniej zweryfikowanych za pomocą mikroskopu do złącz światłowodowych, który pozwala na automatyczną ocenę stanu czystości ferruli zgodnie z normami.

Narzędzia do testowania i budowy sieci

Konserwacja i budowa sieci to prace, dla których stworzona bardzo szeroki wachlarz możliwości w zakresie doboru sprzętu. Z pewnością warto w tym przypadku zwrócić uwagę na narzędzia służące zakończaniu i łączeniu elementów, strippery przeznaczone do zdejmowania izolacji kabli, zaciskarki i szczypce do cięć włókien, czy też spawarki światłowodowe. Dobór odpowiedniego sprzętu to w zasadzie pewność prawidłowego montażu i działania sieci, a to stanowi zawsze priorytet dla każdego odbiorcy.

Diagnostyka jakości światłowodu potrzebować będzie m.in. reflekometrów, czy analizatorów szumów fazowych. Testując sieć warto zaopatrzyć się także w testery sieci LAN, mierniki mocy i adaptery złącza.