Kryptowaluty – co to jest? Najważniejsze informacje dla początkujących!

Zastanawiasz się nad zakupieniem walut cyfrowych? Nie wiesz, jak zacząć? Zobacz najważniejsze informacje dotyczące kryptowalut w przygotowanym przez nas przewodniku dla początkujących!

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to zdecentralizowane waluty cyfrowe lub wirtualne, które wykorzystują kryptografię dla uzyskania maksymalnego bezpieczeństwa i działają z użyciem technologii zwanej blockchain. Nie są one zatem takie same, jak waluty emitowane przez banki centralne różnych krajów, chociaż mogą być używane w tych samych celach – do płatności, lokaty kapitału i inwestycji.

Dzisiaj waluty te są bardzo popularne – do wyboru jest wiele ich wariantów, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Powstało również wiele stron, które są im poświęcone, na przykład https://cyberkrypto.pl/, z których można dowiedzieć się więcej na ich temat.

Kluczowe informacje o kryptowalutach dla początkujących – co warto wiedzieć?

Każdy początkujący kupujący powinien znać kilka podstawowych informacji na temat kryptowalut. Najważniejsze z nich to:

  • Technologia blockchain – podstawą działania większości kryptowalut jest technologia blockchain. Blockchain to zdecentralizowana i rozproszona księga rejestrująca transakcje w sieci komputerów. Każdy blok w łańcuchu zawiera listę transakcji, a po dodaniu bloku nie można go zmienić, co przekłada się na bezpieczny i przejrzysty zapis danych.
  • Decentralizacja – kryptowaluty działają w zdecentralizowanej sieci komputerów, eliminując potrzebę istnienia organu centralnego, takiego jak bank czy rząd.
  • Bezpieczeństwo kryptograficzne – stosują klucze prywatne, będące w istocie podpisami kryptograficznymi, które zapewniają bezpieczeństwo i integralność transakcji, pozwalając użytkownikom na pełną kontrolę nad swoimi zasobami cyfrowymi.
  • Giełdy kryptowalut – są to serwisy internetowe, które mają na celu handel kryptowalutami. Można tam kupować, sprzedawać i wymieniać waluty cyfrowe. Przykładem takiej giełdy jest Binance.
  • Portfel kryptowalutowy – aby móc korzystać z kryptowalut, użytkownicy potrzebują portfela cyfrowego. Portfele mogą być oparte na sprzęcie (urządzenia fizyczne), oprogramowaniu (aplikacje lub platformy internetowe) lub na papierze (drukowane kody QR). Portfele przechowują klucze prywatne, umożliwiając użytkownikom bezpieczne wysyłanie, odbieranie i zarządzanie zasobami cyfrowymi.

Popularne kryptowaluty – co można kupić?

Do najpopularniejszych kryptowalut zaliczane są:

Bitcoin (BTC)

Pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, czyli Bitcoin, została stworzona w 2009 roku przez nieznaną osobę lub grupę posługującą się pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Ethereum (ETH)

Wprowadzony w 2015 roku Ethereum jest zdecentralizowaną platformą umożliwiającą tworzenie inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji (DApps).

Ripple (XRP)

Ripple to waluta cyfrowa często używana do międzynarodowych przekazów pieniężnych.

Oczywiście, to jedynie wybrane kryptowaluty, ponieważ jest ich znacznie więcej. Warto pamiętać, by nie koncentrować się tylko na jednej, ale dywersyfikować swoje inwestycje!