Jakie zasłony pasują do szarego wnętrza?

Szary kolor ścian to obecnie jeden z wiodących trendów w aranżacji wnętrz. Dyskretnie zdobi ściany i nadaje wnętrzu przytulnego, domowego charakteru. Jednak przy szarych ścianach nie wszystkie zasłony sprawdzą się równie dobrze. Podpowiadamy, jakie wybrać.

Zasłony do szarego wnętrza – określ swój styl

Zanim wybierzemy kolor zasłon do szarego salonu lub sypialni, warto przyjrzeć mu się bliżej. O kolorystyce wnętrza decyduje bowiem nie tylko to, czy dany kolor pasuje do innego, ale też czy pasuje stylistycznie do całościowej aranżacji.

Najmniej wymagające są wnętrza w stylu skandynawskim, w których znajdziemy bardzo wąską paletę barw. Nieco trudniej może być z doborem kolorów zasłon do salonu w stylu glamour lub boho. Te wnętrza rządzą się swoimi prawami, są bardzo eleganckie, ale też bardzo wymagające.

Nietrudno będzie dobrać zasłony do szarych ścian we wnętrzach w stylu industrialnym bądź rustykalnym. Tu na ścianach zagości najpewniej jasna, gołębia szarość, do której można dopasować praktycznie każdy kolor zasłon.

Pokoje dziecięce niezależnie od stylu rządzą się swoimi prawami. Tu na zasłonach rzadko najważniejszy jest kolor, często liczy się motyw dekoracyjny. Sam pokój powinien być pomalowany na kolor biały, lekko złamany szarością.

Zasłony do szarego wnętrza – uniwersalne kolory

Są kolory, które można łączyć z szarością i są takie, które lepiej omijać. Szary kolor jako dość neutralny dobrze łączy się ze zdecydowanymi barwami.

Na pierwszym miejscu stoi słoneczna żółć, która jak żadna inna barwa doświetli pomieszczenie i nada mu optymistycznego charakteru. Żółte zasłony na ogół widuje się we wnętrzach w stylu skandynawskim, ale można je powiesić też w salonie, sypialni czy kuchni urządzonej mniej minimalistycznie. Obok żółci równie dobrze sprawdzi się pomarańcz.

Błękit i granat w zestawieniu z szarością tworzą bardzo ładną mieszankę. Takie zestawienie sprawdza się przede wszystkim w tych wnętrzach, które chcemy urządzić w nieco bardziej stonowanych barwach. To dobry wybór do sypialni, a także salonu urządzonego w stylu glamour.

Szary kolor bardzo ładnie łączy się z bielą i czernią, ale tu trzeba uważać. Czarne zasłony do salonu na tle szarych ścian mogą zrobić przytłaczające wrażenie. Tak ciemne zasłony lepiej powiesić przy bardzo jasnych ścianach. Natomiast białe zasłony zaciemniające bardzo ładnie zaprezentują się w grafitowym salonie lub sypialni. Ponieważ grafit jest dość ciemnym kolorem, warto rozważyć pomalowanie nim tylko jednej ściany, a pozostałym nadać nieco jaśniejszy odcień.

Zasłony do szarego wnętrza – kiedy sięgnąć po pastele

Szare ściany są dosyć neutralne. Kolorystyka dodatków na ogół ma za zadanie ożywić i rozjaśnić wnętrze, można się więc zastanawiać, czy pastelowe zasłony krótkie są w stanie sprostać temu zadaniu.

Pastele to bardzo wdzięczne kolory dodatków do dekoracji wnętrz. Na ogół sięgamy po nie, gdy chcemy stworzyć przytulny klimat, skłaniający raczej do odpoczynku niż pracy. Pastelowe dodatki królują w pokojach dziecinnych i to przede wszystkim tam dobrze sprawdzą się pastelowe zasłony dodatkowo dekorowane motywami bajkowymi.

Dyskretne pastelowe zasłony będą dobrym wyborem do tych pomieszczeń, które są raczej małe. Tam, gdzie wyraziste, mocno nasycone żółcią czy granatem zasłony mogłyby być odebrane jako przytłaczające, dobrze sprawdzą się zasłony seledynowe lub błękitne w pastelowej odsłonie.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.