Nie jest łatwo zdecydować się jaki gabinet stomatologiczny będzie dla nas najlepszy. Posiłkując się tylko opiniami innych osób można popaść w błędne koło, ponieważ każdy ma inne potrzeby i oczekiwania. Mieszkając chociażby w Warszawie, od Targówka po Ursynów natrafić możemy na dziesiątki przeróżnych gabinetów stomatologicznych.

Faktem jest, że nasze preferencje znacznie się różnią. Nie inaczej jest jeżeli chodzi o podejście do dentystów. Bowiem ten na Mokotowie może być delikatny i wrażliwy, a dentysta na Targówku zdecydowany z pewną ręką. Często uwagę zwracamy także na atrakcyjne ceny oraz umiejscowienie gabinetu niedaleko miejsca naszego zamieszkania. Zanim zdecydujemy się na konkretną opcję, warto postawić sobie kilka zasadniczych pytań.

Jakich cech oczekujemy od naszego dentysty?

Wszystko zależy bowiem od tego, czego po dentyście się spodziewamy. Niektórzy mogą preferować, aby ich dentystą była delikatna kobieta, inni natomiast chętniej zdecydują się na zdecydowane i męskie podejście. Warto pomyśleć o tym na samym początku, by nie dopuścić do niepotrzebnych rozczarowań.

Na jakich usługach nam zależy?

Jeśli jedyne na czym na zależy to pozbycie się kamienia nazębnego, ubytków, wykonywania regularnych przeglądów uzębienia – wystarczy zdecydować się na niewielki gabinet dentystyczny, który znajduje się nieopodal naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli jednak pod uwagę brane są także jakiekolwiek zabiegi stomatologii estetycznej bądź leczenie ortodontyczne, wówczas należy już skontaktować się z kliniką, która zapewnia usługi specjalistów w jednym miejscu. Dzięki temu, bezproblemowo będą przebiegać także istotne konsultacje między poszczególnymi lekarzami danych specjalności. Aby określić odpowiedni plan leczenia, może się to okazać niezbędne.

Stres i napięcie podczas wizyty u dentysty?

Jeżeli każda wizyta u stomatologu budzi w nas strach i poczucie dyskomfortu, warto zdecydować się na gabinet, wykorzystujący innowacyjne metody leczenia. Takie, które pozwolą nam pozbyć się wszelkich niekorzystnych emocji i odczuć bólowych. Istotne są także nowoczesne metody diagnostyczne. Nowoczesne kliniki stomatologiczne, leczą swoich pacjentów najnowocześniejszymi metodami. Dzięki temu wszelkie złe wspomnienia odchodzą w zapomnienie.

Sumiennie odpowiadając sobie na te pytania, z łatwością powinno uda się każdemu odnaleźć odpowiedniego dentystę. Oprócz kwestii indywidualnych, nie można zapomnieć oczywiście o bardzo ważnych aspektach jak chociażby sterylność gabinetu, profesjonalizm oraz kultura osobista dentysty.

Przed samym rozpoczęciem leczenia, należy poprosić (jeżeli dentysta tego nie zaproponuje) o wnikliwy wywiad medyczny. Należy poinformować stomatologa o naszych wszelkich dolegliwościach, chorobach, uczuleniach oraz przyjmowanych lekarstwach. Wbrew pozorom są to niezwykle istotne wiadomości, które w znaczący sposób mogą oddziaływać na nasze bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów. Należy też zwrócić uwagę czy gabinet przed naszym zabiegiem nie posiada śladów po poprzedniej wizycie. Istotna jest czystość i dezynfekcja wszelkich narzędzi. Dokładnie oczyszczona powinna być także spluwaczka i fartuch lekarza.

Kwestia kultury osobistej to również sprawa, której nie możemy ignorować. Nie powinniśmy pozwolić, aby podczas naszej wizyty lekarz prowadził prywatne rozmowy z asystentką. W tym momencie to pacjent jest najważniejszy i to on jako jedyny powinien skupiać uwagę całego personelu. Niektóre gabinety decydują się na spokojną i kojącą muzykę. Może to pomóc odprężyć się pacjentom, którzy gorzej znoszą wizyty u dentysty.

Jak wybrać najlepszego dentystę?