Samozamykacz, jest to urządzenie powszechnie montowane w drzwiach lokali usługowych, mieszkalnych, lub budynkach użytku publicznego. Jest to bardzo przydatne narzędzie, gdyż pełni kilka ważnych funkcji, takich jak, ochrona przed dostępem do lokalu osób niepożądanych, lub bardziej prozaicznych, na przykład zapobieganie przed wychłodzeniem lokalu.

Po co montować oraz jak działa samozamykacz

Samozamykacz do drzwi, jest prostym, lecz bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Jest to specjalnie montowany siłownik hydrauliczny, na odpowiednio dobranych do niego zawiasach. Jego działanie sprowadza się do zamykania, a w niektórych modelach, również blokowania drzwi. Samo zamykanie, dzięki domykaczowi do drzwi, jest w pełni automatyczne. Po otwarciu drzwi i pozostawieniu ich otwartych, dzięki rozwartym ramionom domykacza drzwi, samoistnie ulegną one zamknięciu, za pomocą siłowników (ramion samozamykacza).

W wielu przypadkach, jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Najpopularniejsze zastosowanie, to montowanie tego rodzaju urządzeń w drzwiach lokali usługowych, w których panuje bardzo duży ruch. Właściciel i obsługa lokalu, mogą sobie nie życzyć, aby drzwi były otwarte, co zdarza się dość często. Przez to, widuje się samozamykacze do drzwi w restauracjach, biurach, sklepach, lub budynkach użytku publicznego.

Istotnym aspektem domykania drzwi, zwłaszcza w zimę, jest również wychładzanie się budynku. Samozamykacz, natychmiast po otworzeniu drzwi również je zamyka, co chroni budynek przed wychłodzeniem. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma takiej możliwości, aby drzwi przycięły komuś rękę, lub kogoś uderzyły, gdyż siła, z jaka się one zamykają, jest bardzo mała.

Tego rodzaju zabezpieczenie warto zamontować, również ze względów bezpieczeństwa. Na rynku występują samozamykacze z blokadą, które automatycznie blokują drzwi przed otwarciem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych, takich jak bloki. Warto również wspomnieć o zastosowaniu w obiektach, w których wymagana jest zaawansowana kontrola dostępu. Są to wszelkiego rodzaju obiekty, gdzie wstęp do danego pomieszczenia, powinien odbywać się tylko pod nadzorem. Należą do nich magazyny, banki, czy też biura.

Jak wybrać odpowiedni domykacz do drzwi

Na rynku istnieje wiele modeli samozamykaczy. Do zastosowań na zewnątrz, można dopasować odpowiednie samozamykacze do furtki. Do zastosowań wewnętrznych, przeznaczone są inne modele. Różnią się one nieco budową, oraz schematem działania. Bardzo popularne są samozamykacze szynowe, które polecane są przez ekspertów, którzy codziennie zajmują się montażem drzwi.

Samozamykacz z blokadą

W obiektach mieszkalnych, najlepiej jest zamontować samozamykacz z blokadą. W lokalach usługowych, lepiej wybrać taki bez blokady, który dodatkowo nie działa zbyt mocno, gdyż mogłoby to utrudnić używanie drzwi klientom.

Gdzie kupić i jak zamontować domykacz drzwi

Samozamykacze występują w sklepach specjalistycznych w bardzo dużej ilości modeli, ale jest w nich również obsługa, która powinna pomóc odpowiednio dopasować samozamykacz do danego rodzaju drzwi, lub furtki. Najlepiej jednak skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się montażem okien i drzwi. W przeciwnym razie, można uszkodzić drzwi, popełniając proste błędy przy montażu. Samozamykacze w Warszawie, montują przeważnie ekipy, które zawodowo zajmują się wstawianiem drzwi. Najłatwiej będzie znaleźć taką firmę przez Internet. Trzeba pamiętać, że przy montowaniu tego rodzaju akcesoriów, należy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta.

Co to jest samozamykacz

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.