Czarny Piątek to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników promocji. Poznaj korzenie Black Friday i dowiedz się, jakie sklepy biorą udział w opisywanym święcie wyprzedaży.

Jesteś typowym zakupoholikiem? Uwielbiasz spędzać długie godziny w ulubionych sklepach i nie straszna ci żadna, nawet najdłuższa kolejka? Jeśli tak, to z pewnością ucieszy cię fakt, że już 29 listopada 2019 r. będziemy obchodzić Black Friday!

Historia Black Friday

Black Friday – czyli Czarny Piątek – to święto, którego korzeni należy szukać w Stanach Zjednoczonych. Początki Czarnego Piątku sięgają drugiej połowy XIX wieku i związane są ze Świętem Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Wspomniane święto obchodzone jest natomiast na pamiątkę pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth, które miały miejsce w roku 1621. Wtedy to pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na statku Mayflower zorganizowali uroczystą kolację, podczas której dziękowali Bogu za bezpieczną podróż i obfite zbiory. W uczcie brali udział również rdzenni mieszkańcy kontynentu amerykańskiego, a dokładniej rzecz ujmując 91 Indian z plemienia Wampanoagów, którzy dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni, a także sporą ilość ptactwa. To właśnie dlatego najważniejszym daniem na świątecznym stole jest pieczony indyk. No dobrze, ale co łączy Święto Dziękczynienia z Black Friday? Otóż Thanksgiving Day obchodzone jest zawsze w ostatni czwartek listopada. Następny dzień – czyli piątek - rozpoczyna sezon świątecznych zakupów i to właśnie on określany jest mianem Black Friday.

Black Friday w Polsce

W Polsce Czarny Piątek obchodzony jest od niedawna, niemniej jednak z roku na rok staje się on coraz popularniejszy. Nic w tym dziwnego, w końcu zdecydowana większość osób lubi kupować pełnowartościowe produkty w obniżonych cenach. Jakie zatem marki biorą udział w Black Friday sklepy 2019, które zadeklarowały swój udział w opisywanym święcie to przede wszystkim tak zwane „sieciówki”. Wśród najpopularniejszych z nich warto wymienić markety takie jak Ikea, OBI, Black Red White, Sephora, Oral-B, Douglas, Media Expert, Avans, Media Markt, Orsay, Deichmann, Wittchen, Cropp, Sinsay czy Empik. Co ciekawe, udział w Czarnym Piątku biorą także markety wielobranżowe takie jak Biedronka gazetka promocyjna kusi promocjami przygotowanymi z myślą o opisywanym święcie. Podobnie oferta sklepu Tesco Black Friday 2019 zapowiada się więc naprawdę obiecująco.

Black Friday w USA

W USA przygotowania do Czarnego Piątku rozpoczynają się już na początku miesiąca. W listopadzie do skrzynek Amerykanów – zarówno tych tradycyjnych, jak i mailowych – trafia obłędna ilość różnego rodzaju ulotek oraz gazetek promocyjnych. A jak wygląda sam Black Friday?

Czarny Piątek obchodzony jest w USA naprawdę hucznie. Tego dnia obniżki cen sięgają nawet 90%, a sklepy odwiedza ponad 100 milionów Amerykanów. Niestety, zakupowe szaleństwo przybiera niekiedy niepokojące rozmiary. Niejednokrotnie zdarzyło się, że ktoś został poturbowany czy nawet stratowany przez tłum zakupowiczów. Nie brak również poważniejszych wypadków. W 2011 roku w Północnej Karolinie pewna kobieta rozpyliła wśród klientów sklepu gaz pieprzowy wskutek czego rannych zostało 20 osób. Nic zatem dziwnego, że świętem obchodzonym od kilku lat bezpośrednio po Czarnym Piątku jest Buy Nothing Day czyli Dzień bez zakupów.

Komentarze   
0 #1 Arek 2019-10-29 11:18
jak dla mnie to media expert. polski sklep i w dodatku czasami naprawde coś sie trfi.
Cytować
0 #2 Mari 2019-10-29 11:48
a no mają pare perełek szczeólnie jak zrobia jakies wieksze promo.
Cytować
0 #3 matnia 2019-11-04 18:00
tylko trzeba się znac i research zrobić zeby wiedzieć
Cytować
0 #4 kama 2019-11-05 11:17
Tez do nich, ale nie tylko. zazwyczaj robimy sobie tripa po sklepach.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.