Alkomat – najczęstsze błędy użytkowników

Alkomaty stały się niezwykle popularne, ze względu na łatwe użytkowanie i zwiększenie bezpieczeństwa. Profesjonalny alkomat pozwala uzyskać 100% pewności, że możemy prowadzić samochód, czy udać się do pracy bez ryzyka poniesienia poważnych konsekwencji za wypicie piwa do kolacji. Jednak, aby alkomat wskazywał wiarygodny wynik trzeba go odpowiednio używać. Jakie najczęstsze błędy są przyczyną nieprawidłowy wyników?

Niewłaściwe użytkowanie

Do alkomatu, tak jak do każdego innego urządzenia dołączona jest instrukcja obsługi, w której jest dokładnie wyjaśnione, w jaki sposób dokonywać pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Niedostosowanie się do zasad producenta może sprawić, że alkomat poda nam błędne dane, a dodatkowo się rozreguluje i bez kalibracji nie będzie już działał prawidłowo. Dlatego przed pierwszym użyciem, warto przeczytać wskazówki od producenta i się do nich stosować. Najczęściej instrukcja wskazuje, że pomiaru nie należy dokonywać:

  • w ciągu 30 minut od spożycia alkoholu;
  • w ciągu 20 minut od spożywania posiłku;
  • bezpośrednio po przyjęciu leków, czy produktów, które zawierają alkohol np. płyn do płukania jamy ustnej.

Brak kalibracji

Częstym błędem, który popełniają użytkownicy alkomatów jest brak okresowej kalibracji. Tymczasem to właśnie kalibracja, czyli dostrojenie alkomatu zapewnia jego prawidłowe działanie. Pomijanie tego procesu może sprawić, że urządzenie będzie wskazywało nieprawdziwe wyniki, a błędy mogą być bardzo duże, co może wpędzić użytkownika w poważne kłopoty. Dlatego należy przeprowadzać kalibrację zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się w instrukcji obsługi. Poza okresową kalibracją urządzenie należy oddać do serwisu zawsze, gdy mamy podejrzenie, że wskazywane wyniki mogą odbiegać od rzeczywistości np. jeśli alkomat wskazuje, że użytkownik jest trzeźwy, mimo że spożywał on alkohol.

Nieprawidłowe przechowywanie

Wydawać by się mogło, że schowek samochodowy jest najodpowiedniejszym miejscem, w którym kierowca powinien przechowywać swój alkomat. Tymczasem jest to urządzenie elektroniczne, które nie powinno być przechowywane w wysokich temperaturach (zazwyczaj powyżej 40 lub 50 stopni). Niestety latem samochód potrafi się bardzo mocno nagrzać, a dodatkowo jest narażony na nagłe zmiany temperatury związane z używaniem klimatyzacji. Może to sprawić, że alkomat zostanie rozstrojony lub uszkodzony, a więc niezbędny będzie serwis alkomatu. Alkomat najlepiej przechowywać w domu, w chłodnym i ciemnym miejscu np. szafce. Oczywiście można go zabrać ze sobą na wyjazd, ale latem lepiej nie zostawiać alkomatu w aucie.