Regularne przeprowadzanie dezynfekcji jest podstawowym warunkiem funkcjonowania szpitala. Zapobiega roznoszeniu się chorób, chroniąc w ten sposób zarówno pacjentów, jak i personel oraz odwiedzających. Do różnego rodzaju powierzchni przeznaczone są środki o odmiennym składzie i działaniu. Na wyposażeniu szpitala powinny znaleźć się wszystkie, co da gwarancję kompleksowej czystości.

Dezynfekcja dłoni i skóry

Zarówno przed przystąpieniem do badania czy zabiegu, jak i po jego zakończeniu, niezbędne jest dokładne oczyszczenie skóry w miejscach, w których dochodzi do kontaktu z ciałem lub wydzielinami pacjenta. Stanowi to ochronę tak dla lekarza, jak i dla samego pacjenta.

W pierwszej kolejności dłonie trzeba po prostu umyć ciepłą wodą z mydłem. Następnie można zastosować na nie preparat na bazie alkoholu etylowego lub propylowego. Dodatek substancji nawilżających i natłuszczających chroni skórę – jest to niezbędne zwłaszcza w pracy personelu medycznego, który musi odkażać ręce bardzo często.

Zastosowanie takiego preparatu musi poprzedzać każde przerwanie ciągłości skóry pacjenta – a zatem należy je przeprowadzać przed nacięciem, wkłuciem czy zadrapaniem (np. w czasie przeprowadzania testów alergologicznych, przed usunięciem kurzajki, przed wykonaniem zastrzyku lub pobraniem krwi).

Odkażanie i dezynfekcja ran

Jeśli pacjent trafia do szpitala z otwartą raną, również niezbędne jest jej odkażenie – zachodzi ryzyko, że dostały się do niej szkodliwe drobnoustroje. Nie zaleca się w tym przypadku stosowania środków na bazie alkoholu, prowadziłoby to bowiem do dalszych podrażnień i obrażeń i sprawiało pacjentowi spory ból.

Do odkażania ran warto stosować środki antyseptyczne na bazie oktenidyny, nie powodującej wysuszania i zapewniającej tym samym optymalne warunki gojenia. Koniecznie należy przy tym pamiętać, że nie wolno jednocześnie odkazić rany oktenidyną i jodem, bowiem wchodzą one z sobą w niepożądaną dla pacjenta reakcję chemiczną.

Bezpieczne środki do odkażania mniejszych jak i rozległych skaleczeń znajdziesz na https://mercant.pl/dezynfekcja,cp34,pl.html.

Dezynfekcja narzędzi medycznych

Bardzo istotną kwestią jest dezynfekcja użytych narzędzi – ma ona na celu niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Na rynku istnieją liczne preparaty dedykowane dezynfekcji narzędzi chirurgicznych w formie proszków i koncentratów, a także roztworów już zmieszanych, gotowych do użycia prosto z butelki.

Narzędzia zanurza się w roztworze w płynie w taki sposób, aby szczelnie wypełniał on wszystkie przestrzenie i miał styczności z każdą częścią narzędzia. Po wyjęciu z roztworu, narzędzia należy dobrze wypłukać. Roztwór wymienia się codziennie, aby zachował on swoje właściwości.

Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie narzędzia chirurgiczne można dezynfekować w ten sposób – część będzie wymagała sterylizacji w specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniach, w odpowiedniej temperaturze.

Odkażanie powierzchni roboczych

W szpitalu znajdują się liczne powierzchnie, z których korzysta się w trakcie badania pacjenta i przeprowadzania procedur. Również one muszą być regularnie dezynfekowane – niezbędnie po każdym kolejnym pacjencie. Do takich powierzchni należą m.in. kozetki, łóżka czy blaty robocze, z których korzysta personel medyczny podczas badania i zabiegu. Nie mniej ważne jest skuteczne mycie podłóg, które musi odbywać się znacznie częściej niż w dowolnych placówkach usługowych.

Dobrze sprawdzają się przede wszystkim środki zawierające chlor, usuwający bakterie, wirusy i grzyby. Nie wszystkie powierzchnie są jednak odporne na jego działanie – wówczas trzeba zadbać o dostępność łagodniejszego środka, np. na bazie alkoholu lub oktenidyny.

Dezynfekcja przebiega różnie i z zastosowaniem odmiennych środków, w zależności od tego, co dokładnie dezynfekujemy – zupełnie innych specyfików użyjemy na otwarte rany i na zdrową skórę, czym innym wyczyścimy narzędzia i podłogi. Warto pamiętać, że dostępność i termin przydatności różnorodnych środków do dezynfekcji będzie sprawdzana podczas kontroli Sanepidu.

ABC dezynfekcji w szpitalu - o czym pamiętać?