Taśmy opatrunkowe, znane również jako przylepce, to materiały łatwe w stosowaniu, które skutecznie wspierają zabezpieczenie rany. Zdecydowanie warto o nich pamiętać podczas uzupełniania naszej domowej apteczki pierwszej pomocy! Możemy wyróżnić trzy rodzaje tych taśm opatrunkowych: włókninowe, tkaninowe i foliowe. Do czego one służą oraz w jaki sposób ich używać?

Taśmy opatrunkowe – zastosowanie

Wyroby medyczne, jakimi są przylepce, dostępne są w formie rolki bądź szpuli. Wykorzystuje się je podczas mocowania i zabezpieczania opatrunków umieszczanych na ranie – to materiały uniwersalne, dlatego będą one odpowiednie zarówno w przypadku drobnych skaleczeń, jak i pooperacyjnych ran. Co więcej, taśmy opatrunkowe można wykorzystywać do mocowania rurek, probówek, cewników, sond i wielu innych akcesoriów medycznych. Zapewniają one, że wspomniane akcesoria nie ulegną przesunięciu. Przylepce nierzadko stosowane są również do znakowania czy opisywania urządzeń i probówek, gdyż po usunięciu nie pozostawiają one po sobie resztek kleju.

Taśmy opatrunkowe – jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Na rynku dostępne są taśmy opatrunkowe wykonane z różnych materiałów. Warto przyjrzeć się zaletom poszczególnych rozwiązań, aby w razie potrzeby móc wybrać optymalne rozwiązanie.

Taśmy opatrunkowe włókninowe

Przylepce włókninowe są najbardziej uniwersalną taśmą opatrunkową. Można je wykorzystać do zabezpieczania lekkich opatrunków, jak i mocowania rurek cewnika, różnego rodzaju sond czy kaniuli. Są one stosunkowo cienkie, dlatego można je z łatwością rozerwać rękami – nie potrzeba do tego nożyczek. Stanowi to dużą zaletę w sytuacjach nagłych, takich jak wystąpienie krwotoku i konieczność jego zatamowania. Ponadto, samo zdejmowanie przylepca włókninowego jest bezbolesne oraz proste – taśma nie pozostawia przy tym resztek kleju na skórze. Jeśli zmagamy się z wrażliwą, skłonną do alergii czy podrażnień skórą, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie papierowy, hipoalergiczny przylepiec.

Odpowiednio dobrany przylepiec skutecznie przymocuje opatrunek pierwotny i zabezpieczy ranę, dzięki czemu wesprze proces gojenia się tkanek. Wysokiej jakości taśmy opatrunkowe znajdziesz tutaj!

Taśmy opatrunkowe tkaninowe

Jeśli zależy nam na mocnym przymocowaniu opatrunku na większych ranach, optymalnym rozwiązaniem może okazać się przylepiec tkaninowy. Charakteryzuje się on wysokim poziomem przylepności, a dodatkowo jest bardzo wytrzymały. Wyróżnia go odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego może stanowić wsparcie podczas tamowania krwotoku.

Taśmy opatrunkowe foliowe

Ten rodzaj przylepca stosowany jest w podobnych sytuacjach, co powyżej wymienione taśmy opatrunkowe. Jego cechą charakterystyczną jest przezroczystość, więc sprawdza się on przede wszystkim do mocowania kaniul – wynika to z faktu, że taki przylepiec umożliwia kontrolowanie poziomu podawanego płynu. Co więcej, taśmy opatrunkowe foliowe zapewniają wysoką przepuszczalność powietrza i pary wodnej, dzięki czemu zapobiegają maceracji skóry. Warto także wspomnieć, że ten materiał bardzo dobrze dopasowuje się do kształtów ciała, dlatego gwarantuje swobodę ruchów.

Taśmy opatrunkowe – z klejem akrylowym czy silikonowym?

Przyglądając się opisom taśm opatrunkowym, możemy zauważyć informacje o wykorzystanym w produkcie kleju: akrylowym bądź silikonowym. Czym się one różnią? Przylepce z klejem akrylowym pozwalają na dłuższe przymocowanie opatrunku i zabezpieczenie rany, gdyż preparat ten wypełnia przerwy między skórą a materiałem, zapewniając dokładne przyleganie. Jeśli chodzi natomiast o taśmy opatrunkowe z klejem silikonowym, warto je wybierać do opatrywania nierównych powierzchni.

Jak używać taśm opatrunkowych?

Aby opatrzyć ranę, należy umieścić na niej opatrunek pierwotny, a następnie na całą powierzchnię pewnym ruchem przykleić taśmę opatrunkową. Podczas wykonywania tej czynności nie powinno się napinać bądź rozciągać przylepca. Należy przy tym jednocześnie starać się, aby unikać dotykania klejącej powierzchni i nie dopuścić do powstania przerw czy zagięć. Co ważne, nie powinniśmy przy tym owijać taśmy zbyt mocno.

W celu odklejenia przylepca wystarczy trochę poluzować jego brzeg. Jeśli taśma jest bardzo mocno przyklejona do owłosienia czy skóry, możemy wykorzystać środek nawilżający, aby zmiękczyć warstwę klejącą. Wtedy jednym palcem trzymamy skórę, a drugą dłonią powoli, trzymając odklejany fragment tuż przy odcinku taśmy na skórze, odklejamy całość zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów na ciele.

Taśmy opatrunkowe to uniwersalne wyroby medyczne, które zdecydowanie warto posiadać w swej domowej apteczce pierwszej pomocy. Pozwalają one na skuteczne zabezpieczenie materiału opatrunkowego, jak i mocowanie akcesoriów medycznych.

Taśmy opatrunkowe - do czego służą i jak ich używać?