Dzięki wspólnej inicjatywie Sołtysa Dulowej oraz pracowników tamtejszego Domu Kultury, dzieci, spędzające wakacyjny czas w miejscu zamieszkania, będą mogły spędzić go bardzo twórczo, sportowo i atrakcyjnie. A to dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu "Pożyteczne wakacje 2013", który prowadzi Fundacja Rozwoju Wsi w Warszawie.

Dwa tygodnie temu na ekrany polskich kin wszedł najnowszy Batman. „Mroczny Rycerz Powstaje” to ostatnia część trylogii Christophera Nolana. Na kolejną, zrealizowaną z epickim rozmachem,  część przygód człowieka–nietoperza widzowie czekali cztery lata.

Tym razem wracamy do Gotham po siedmiu latach od śmierci Harvey’a  Denta. Miasto ma się całkiem nieźle, a Batman wręcz przeciwnie. Po śmierci ukochanej, Bruce Wayne zaszywa się w swej rezydencji, unikając kontaktu z ludźmi. Rodzinny biznes, czyli Wayne Enterpreises ma się jednak coraz gorzej. Zapalnikiem wielkiej bomby jest porwanie komisarza Gordona (Gary Oldman). Policjantowi udaje się uciec, ale leżąc w szpitalu poleca młodemu koledze po fachu, (Joseph Gordon-Levitt), odnalezienie Batmana. Znów będzie potrzebny. Wróg jest już bowiem u bram.

Wrogiem numer jeden jest Bane (rewelacyjny Tom Hardy). Można powiedzieć, że to najpotężniejszy z dotychczasowych antagonistów obrońcy Gotham. Jest przerażająco silny, okrutny i bardzo inteligentny. W przeciwieństwie do Jokera, jest zorganizowany i ma plan. Ma też w sercu zadrę, dzięki której jego zajadłość w ukaraniu człowieka-nietoperza jest wyjątkowo silna. Bane pragnie nowego ładu i nie ma znaczenia wcale, że droga do niego prowadzi przez zagładę. Per aspera ad astra – jak mówi łacińska sentencja.

Pierwiastek kobiecy, w przeciwieństwie do poprzednich części, zyskał inny wymiar. Legendarna Catwoman (Anne Hathaway) nie jest typową kocicą w lateksie. Selina Kyle przypomina bardziej żeńską wersję Tony’ego Starka. Kieruje się w pierwszej kolejnością własnymi priorytetami i zdaje się nie opowiadać po żadnej ze stron. Przygnieciona nieodpartym urokiem Bruce’a Wayne’a (Christian Bale) ulega w końcu jasnej (choć reprezentowanej przez Batmana) stronie mocy. Wreszcie kolejna piękna kochanka milionera bankruta, Miranda Tate vel Talia al Ghul (Marion Cotillard), która okazuje się być kluczową postacią w filmie, także nie przypomina Rachel Dawes, największej miłości Batmana.

„Mroczny Rycerz Powstaje” to klamra spinająca trylogię. Pojawiają się postaci ze wszystkich poprzednich części. Przyjemnie ogląda się pełne rozmachu sceny walki czy fenomenalne zdjęcia miasta nocą, jednak nieznajomość pozostałych części pozostawia w widzu pewien niedosyt, może nawet niezrozumienie kontekstu.  - Wiesz, dlaczego upadamy, Bruce? Żebyśmy nauczyli się podnosić – mówi Alfred (Michael Caine) w „Batman. Początek” i dokładnie o podnoszeniu się z upadku jest ostatnia część trylogii. Strącony na dno człowieczeństwa Bruce Wayne, Batman bez maski ze złamanym kręgosłupem, po raz kolejny walczy ze swoją słabością. I to jest walka nie tylko o Gotham City, ale także o siebie.

Christopher Nolan pokazuje, że doskonale zna swojego widza. Pozwala mu oglądać całe życie milionera-bohatera, jego przemianę, jego słabości. Można rzec - od kołyski, aż po grób. Reżyser „Incepcji” stworzył bohatera, któremu łatwiej ratować świat niż siebie. Nolanowski Batman jest mroczny, jak żaden inny. Nie jest krystalicznie czystą postacią. Nie brakuje mu pychy, ale każdą swą wadę potrafi zrównoważyć hartem ducha, przekuć porażkę w zwycięstwo. „Mroczny Rycerz Powstaje” to film o tym, co lubimy najbardziej. To nie jest film o walce dobra ze złem. To film o pokonywaniu siebie.

"Mroczny Rycerz Powstaje" można oglądać w chrzanowskim kinie "Sztuka" przez najbliższe dwa tygodnie. Szczegółowe informacje na temat seansów można znaleźć tutaj.

Większość mieszkańców powiatu z utęsknieniem czeka na weekend. W końcu dla wielu to czas odpoczynku od pracy, chwila, kiedy można miło spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Dla tych, którzy nie mają jeszcze planów mamy kilka propozycji na spędzenie weekendowych godzin popołudniowych.

W piątek, 13 lipca o godzinie 18, w „Galerii Na Piętrze” chrzanowskiego MOKSIR-u, odbędzie się wystawa fotograficzna Bartosza Sobanka „Sztuka zapaśnicza kushti”. Bartosz Sobanek to fotograficzny samouk, dla którego dziedzina ta stała się motorem napędowym w każdym podejmowanym działaniu. Dzielenie dnia z zapaśnikami, podczas pobytu w indyjskich akharach, pozwoliło autorowi na zaobserwowanie codziennych czynności odbywających się w szkołach zapaśniczych oraz na utrwalenie na fotografiach obrazów dalekich od tych, z którymi stykamy się na co dzień.

13 i 14 lipca odbędą się dni Alwerni, o których pisaliśmy na łamach naszego portalu.

W sobotę i niedzielę 14 i 15 lipca, swoje dni obchodzić będzie Bolęcin, o czym informowaliśmy w poprzednim artykule.

 

Repertuar kin:


MOKSIR Chrzanów

Piątek, sobota i niedziela (13 – 15 lipiec)

Epoka Lodowcowa 4 „Wędrówka kontynentów” 3D (dubbing PL)

Godziny seansów: 14:00, 16:00, 18:00, 20:00

Ceny biletów: 20 zł normalny i 17 zł ulgowy

Bilety można rezerwować pod numerem 32 623 30 86 wew. 63, 35 lub zakupić w kasie kina godzinę przed seansem.

 

Kino „Sokół” w Trzebini

Piątek 13 lipiec

Epoka Lodowcowa 4 „Wędrówka kontynentów” 3D (dubbing PL)

godziny seansów: 16:00, 18:00, 20:00

 

Sobota i niedziela (14 i 15 lipiec)

Epoka Lodowcowa 4 „Wędrówka kontynentów” 3D (dubbing PL)

Godziny seansów: 15:00, 17:00, 19:30

Ceny biletów: 20 zł normalny i 17 zł ulgowy

Bilety można rezerwować pod numerem 32 611 06 21 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Przy rezerwacji elektronicznej proszę podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, numer miejsca rezerwacji oraz czekać na potwierdzenie  zamówienia.

Repertuar kina "Sokół" w Trzebini

22.06 Piątek. 
"Jak urodzić i nie zwariować"- komedia/romans, USA - 17:00, 19:30

23.06. Sobota. 
"Jak urodzić i nie zwariować"- komedia/romans, USA - 17:00, 19:30

24.06. Niedziela. 
"Jak urodzić i nie zwariować"- komedia/romans, USA - 17:00, 19:30


Ceny biletów:
Dorośli - 12 zł
Bilety ulgowe - 10 zł

Ceny biletów na seanse 3D:
Dorośli - 20 zł
Bilety ulgowe - 17 zł

Repertuar kina "Sokół" w Trzebini

15.06 Piątek. 
"Królewna Śnieżka i Łowca"- przyg.,fantasy, USA (Od 15 Lat) - 17:00
"Uwodziciel"- dramat, W.B/Francja/Włochy - 19:30

16.06. Sobota. 
"Uwodziciel"- dramat, W.B/Francja/Włochy - 17:00  
"Królewna Śnieżka i Łowca"- przyg.,fantasy, USA (Od 15 Lat) - 19:30

17.06. Niedziela. 
"Królewna Śnieżka i Łowca"- przyg.,fantasy, USA (Od 15 Lat) - 17:00
"Uwodziciel"- dramat, W.B/Francja/Włochy - 19:30


Ceny biletów:
Dorośli - 12 zł
Bilety ulgowe - 10 zł

Ceny biletów na seanse 3D:
Dorośli - 20 zł
Bilety ulgowe - 17 zł

Już niebawem rusza wielka gratka dla miłośników muzyki. Od 10 czerwca, poprzez kolejne niedziele aż do 1 lipca odbywał się będzie III Festiwal Muzyczny „Dialog Kultur”. Każdy meloman powinien znaleźć dla siebie coś interesującego.

W najbliższą niedzielę, w ramach inauguracji Festiwalu, na terenie parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, odbędzie się koncert muzyki gregoriańskiej we współczesnej aranżacji. Wykona go polski odpowiednik grupy Gregorian, zespół Mistic.

W następnym tygodniu, na Sali marmurowej w Urzędzie Stanu Cywilnego, zaplanowano koncert najpiękniejszych arii operowych i światowych melodii w wykonaniu mezzosopranistki Susannah Haberfeld i Magdaleny Schoppy, która grała będzie na fortepianie.

Na 24 czerwca, w Domu Urbańczyka, zaplanowano „Impresje muzyczne Jerzego Petera”. Można będzie posłuchać dźwięków gitar Jerzego Petera oraz Jerzego Styczyńskiego, trąbki Zdzisława Muchy i fortepianu, na którym zagra Michał Nowak. Wystąpi również zespół Skrzat.

Festiwal Muzyczny zakończy się 1 lipca na terenie Domu Urbańczyka, koncertem muzyki z Czarnego Lądu w wykonaniu afrykańskiego zespołu Bazo Banga. Wszystkie występy zaplanowane są na godzinę 17.