Włoska Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Warto odłożyć na bok stereotypowe skojarzenia z nią związane i uwzględnić ją w urlopowych planach. Wiele przesłanek przemawia za tym, aby wybrać się tu na wakacje – niezwykłe zabytki, malownicze krajobrazy czy wyborna kuchnia to tylko niektóre z nich.

Wyjazd na Sycylię można zorganizować na dwa sposoby – z biurem podróży lub na własną rękę. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z tych rozwiązań jest lepsze, gdyż wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dlatego przed podjęciem decyzji należy rozważyć wszelakie za i przeciw.

Sycylia z biurem podróży – wady i zalety

Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, stąd też osoby zainteresowane wyprawą na Sycylię znajdą sporo ofert. All inclusive i last minute to najczęściej wyszukiwane opcje. Wyjazdy last minute dla 1 osoby na 8 dni można znaleźć w cenie poniżej 1500 zł – trzeba się jednak spieszyć z rezerwacją, bo są to terminy obejmujące ostatnie dni czerwca. W lipcu i sierpniu jest już drożej – ceny zaczynają się od 2000 zł za osobę. W pakiecie śniadania i obiadokolacje. Oczywiście trzeba brać poprawkę na wydatki ponoszone we własnym zakresie – Sycylia nie jest najtańszą destynacją, ceny są tutaj wyższe niż w Polsce. Na korzyść wyjazdu z biurem podróży – oprócz atrakcyjnych cen wycieczek – przemawiają:

  • ceny lotów – są to przeloty czarterowe rezerwowane dla grup, więc zazwyczaj jest taniej,

  • korzystniejsze ceny noclegów,

  • duża liczba propozycji pobytu w sprawdzonych miejscach,

  • wygoda – kwestie związane z organizacją wyjazdu spoczywają na touroperatorze.

Istnieje jednak druga strona medalu:

  • termin wyjazdu jest z góry narzucony,

  • konkretna oferta zwykle determinuje sposób spędzania wolnego czasu – nie bez powodu np. wczasy all inclusive kojarzą się przeważnie z leżakami przy hotelowych basenach,

  • wycieczki fakultatywne są dodatkowo płatne – trzeba się przygotować na raczej niemałe wydatki.

Do rzadkości nie należą też sytuacje, gdy wyobrażenia o hotelu i wyżywieniu mijają się z rzeczywistością, która odbiega od standardów prezentowanych w katalogu. Bywa, że i touroperator w ostatniej chwili odwoła imprezę bądź – w skrajnych przypadkach – ogłosi poważne problemy finansowe utrudniające czy wręcz uniemożliwiające wywiązanie się z umowy.

Sycylia na własną rękę – plusy i minusy

Sycylia na własną rękę to wyższy koszt niż wycieczki last minute, aczkolwiek nie są to jakieś drastyczne różnice. Bilet w obie strony dla 1 osoby da się „upolować” za mniej niż 1000 zł – trzeba tylko zrobić to ze stosownym wyprzedzeniem. Zasada jest prosta – im wcześniej, tym taniej. Co zaś się tyczy noclegów, wybór jest spory – niemniej dwie osoby wyjeżdżające na 7-8 dni powinny zmieścić się w przedziale 750-1200 zł. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na wyżywienie i wynajem samochodu znacznie ułatwiający zwiedzanie wyspy.

Do najważniejszych zalet zorganizowanego we własnym zakresie wyjazdu na Sycylię zalicza się:

  • pełną dowolność w wyborze terminu,

  • plan pobytu adekwatny do indywidualnych potrzeb i upodobań,

  • samodzielność w podejmowaniu decyzji dotyczących zakwaterowania i wyżywienia.

Sycylia na własną rękę to nade wszystko swoboda, której brakuje w wycieczkach z biurami podróży. Z drugiej strony trzeba samemu zadbać o wszelakie aspekty wyprawy, choć w dobie internetu nie jest to dużym wyzwaniem.

Bez ubezpieczenia na Sycylię? To błąd!

Bez względu na to czy Sycylię odwiedzamy z biurem podróży, czy na własną rękę, nie wolno zapomnieć o paru istotnych sprawach takich jak m.in. ubezpieczenia turystyczne z www.polisaturystyczna.pl. Dlaczego warto mieć skrojoną na miarę polisę? Z kilku powodów. Chroni ona przed finansowymi następstwami niefortunnych zdarzeń, np. nagłej choroby czy wypadku. Trzeba mieć świadomość, że leczenie za granicą jest bardzo drogie – nie wspominając o kosztach ratownictwa czy transportu medycznego. Jeśli posiadamy kartę EKUZ, nie jesteśmy zwolnieni od pewnych opłat, poza tym jest ona nieprzydatna, jeśli wylądujemy prywatnie u lekarza.

Wczasy na Sycylii z www.polisaturystyczna.pl to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa – możemy mieć pewność, że w razie kłopotów nie zostaniemy na przysłowiowym lodzie. Ubezpieczenia podróżne nie są drogie. Najtańsza propozycja to wydatek rzędu 18 zł, za najdroższą polisę zapłacimy 142 zł (ubezpieczenie dla 1 osoby obejmujące tygodniowy pobyt na Sycylii). Znalezienie dobrej polisy nie jest trudne – z pomocą przychodzą porównywarki internetowe. Zestawienie przynajmniej paru ofert pozwala wyłonić tę najkorzystniejszą – zarówno cenowo, jak i pod kątem zakresu ochrony.