„ Bezpieczna droga do szkoły” i „ Bezpieczny  Internet” – policjanci z KPP w Chrzanowie i seria prelekcji z udziałem dzieci i młodzieży

„Bezpieczna droga do szkoły” to nie jest pusty slogan, to rzeczywistość, którą wspólnie kreują  policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie i jednostek podległych , jak i szkoły, które znajdują się na terenie powiatu chrzanowskiego.

W związku ze zmieniającą się porą roku, rozpoczęciem nauki przez dzieci, w okolicach placówek edukacyjnych obserwujemy wzmożony ruch. To dobry czas, by przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Wizyty w szkołach, to też doskonała okazja, by porozmawiać z młodzieżą o  zagrożeniach  w Internecie.

Przedstawiciele chrzanowskiej Policji spotkają się z najmłodszymi i starszymi uczniami szkół podstawowych, by edukować w zakresie bezpieczeństwa. To ważna część działań profilaktycznych zmierzających do propagowania prawidłowych zachowań i postaw oraz szacunku dla własnego zdrowia i życia.

Uczniowie klas I- IV wysłuchali prelekcji na temat najważniejszych dla nich przepisów ruchu drogowego, w tym bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, zasad poruszania się chodnikiem i poboczem, roli jaką odgrywają odblaski w bezpieczeństwie pieszego oraz  zasad poruszania się  rowerami. Najmłodsi zostali również zapoznani z pojęciem obcego i sposobami wystrzegania się niebezpiecznych sytuacji, których inicjatorami mogą być nieznajome osoby.

Starsi oprócz przypomnienia im podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym usłyszeli jakie zagrożenia czyhają na nich w Internecie i czym kierować się, by globalna sieć nie stała się przyczyną  kłopotów. Oprócz tego omówiono najczęściej występujące nieprawidłowe zachowania związane z użytkowaniem Internetu, rolę dorosłych – bliskich i grona nauczycielskiego w rozwiązywaniu problemów, które z perspektywy nastolatków wydają się trudne bądź niemożliwe do pokonania .

Ważną część prelekcji stanowiło też uzmysłowienie młodzieży, że gry w których za wszelką cenę walczy się o akceptację innych graczy, mogą mieć bardzo przykre skutki zdrowotne oraz emocjonalne. We wrześniu i październiku spotkania odbyły się na terenie następujących placówek:

·         Przedszkole Samorządowe przy Szkole nr 3 w Chrzanowie

·         Szkoła Podstawowa nr 3 w Chrzanowie

·         Szkoła Podstawowa nr 1 w Libiążu

·         Szkoła Podstawowa nr 6 w Chrzanowie

·         Szkoła Podstawowa w Luszowicach

·         Szkoła Podstawowa w Młoszowej

·         Szkoła Podstawowa w Żarkach

·         Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Chrzanowie

SP w Żarkach jest szkołą szczególną, bowiem promuje bezpieczeństwo biorąc udział w konkursie „ Odblaskowa szkoła”, który w sposób szczególny włącza uczniów w kreowanie bezpieczeństwa i kształtowanie prawidłowych nawyków poruszania się po drogach.

W sumie w spotkaniach w miesiącu wrześniu i październiku uczestniczyło 663 uczniów z  z klas I- VIII w tym przedszkolaki. Mamy nadzieję, że prelekcje i dyskusja przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego- bez względu na wiek  a Internet będzie bazą pozytywnych zachowań i kopalnią wiedzy, bo młodzież będzie z jego dobrodziejstw korzystała rozsądnie.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.