Jak skutecznie zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią?

Jeżeli jest się w trakcie budowania domu, czy jego remontu jedną z najważniejszych prac jaką trzeba przeprowadzić, aby zabezpieczyć budynek przed wodą jest izolacja fundamentów. W szczególności ważna jest izolacja fundamentów w starym domu. Trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć ściany przed wodą opadową, dlatego hydroizolacja fundamentów, jak również hydroizolacja piwnicy to bardzo ważna kwestia przy remoncie czy budowie domu.  Jeżeli chcemy dobrze wykonać izolacje ścian fundamentowych, czy izolację starych fundamentów to ważna jest zarówno izolacja pionowa jak i izolacja pozioma. Jeżeli na długie lata trzeba zabezpieczyć fundamenty - izolacja przeciwwilgociowa to jeden z najistotniejszych kroków podczas budowy domu.

Szkodliwe działanie wody

Jeżeli izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest przeprowadzona w sposób prawidłowy, chroni budynek przed wodą gruntową. Jeżeli izolacje przeciwwilgociowe zostaną wykonane w nieodpowiedni sposób, może dojść do wielu problemów, które trudno będzie zlikwidować. Wilgotne ściany mogą doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni groźnych dla zdrowia domowników. Mogą prowadzić do problemów z drogami oddechowymi, czy alergii. Poza tym na wilgotnej ścianie mogą pojawić się nieestetyczne wykwity. Jeżeli izolacja pionowa ścian fundamentowych zostanie przeprowadzona niewłaściwie to wilgotne ściany nie będą dawały takiego ciepła w budynku. A co za tym idzie wzrosną opłaty za ogrzewanie. Poza tym w okresie intensywnych opadów deszczu, źle wykonana izolacja piwnicy może spowodować jej zalanie i konieczność osuszania i innych kosztownych i pracochłonnych czynności.

Sposoby na wilgoć w domu

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie budynku przed wilgocią jest dobrze wykonana izolacja pozioma fundamentów,  jak i pionowa. Warto do tego celu zatrudnić odpowiednio wykwalifikowanych fachowców, ponieważ od ich pracy i przygotowania zależy również efekt końcowy.  Izolacja pionowa wykonywana jest na całej powierzchni fundamentów od ich zewnętrznej strony a izolacja pionowa na styku ściany parteru i na styku ściany fundamentowej i ławy. Jeżeli w nowym budynku zależy  nam na izolacji poziomej to jest to sytuacja trochę bardziej skomplikowana. Potrzebne jest pozwolenie na budowę i obecność inżyniera posiadającego uprawnienia budowlane. Poza tym metoda ta jest bardziej pracochłonna i wymaga większych nakładów kosztów. Z kolei izolacja pionowa jest łatwiejsza w instalacji i materiały potrzebne do jej założenia są ogólnodostępne. Jednak warto nie oszczędzać na materiałach do wykonania izolacji przeciwwilgociowej i inwestować w te sprawdzone, dobrej jakości. W sklepach z materiałami budowlanymi warto jest skonsultować się z doradcą, który pomoże w wyborze odpowiednich materiałów, albo wybrać się na zakupy z fachowcem, który wykonuje prace budowlane. Izolacje pionowe lekkie są wykonywane wtedy, kiedy budynek postawiony jest na gruncie przepuszczalnym. Izolacje pionowe średnie i ciężkie stosuje się,  kiedy istnieje możliwość podniesienia poziomu wody gruntowej powyżej powierzchni fundamentów. Oczywiście przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody należy powierzchnię dokładnie osuszyć i przygotować do dalszych prac. Można wykonać osuszanie metodą termoiniekcji, przewietrzenia czy elektroosmozy. Jednak zarówno metoda elektroosmozy jak i termoiniekcji są to kosztowne prace i możliwe do przeprowadzenia tylko przez odpowiednio przeszkolonych do tego fachowców. Jeżeli chcemy, aby dobrze był zabezpieczony filar- izolacja przeciwwilgociowa i izolacja piwnicy jest niezbędna.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.