Naświetlarka w drukarni to rzecz konieczna. Jednak wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto inwestować w nowy sprzęt. W ich głowie pojawia się pytanie: “naświetlarka w drukarni - nowa czy używana”, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, lecz postaramy się doradzić, co w tej sytuacji będzie najkorzystniejsze. Koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając taki produkt.

Naświetlarka w drukarni - nowa czy używana?

Czym jest naświetlarka?

To inaczej fotonaświetlarka, to nic innego, jak urządzenie, które jest wykorzystywane w poligrafii do nanoszenia obrazu drukowego metodą optyczną bezpośrednio na formę drukową albo na formę kopiową, która służy później do wykonania formy drukowej.

Jakie są rodzaje naświetlarek?

Wyróżnia się kilka typów:

  • W technologii CtF wykorzystuje się laserowe, służące do naświetlania klisz (czyli form kopiowych), które później będą wykorzystywane do naświetlania metodą stykową form drukowych w rozmaitych technikach druku. W zależności od docelowej techniki druku, obraz na kliszach może być naświetlany pozytywowo lub negatywowo, oraz prawo- lub lewoczytelnie (czyli w odbiciu lustrzanym).
  • W technologii CtP wykorzystuje się naświetlarki praktycznie takie same jak w CtF, ale dostosowane do naświetlania bezpośrednio płaskich form drukowych w postaci tzw. blach. Metoda ta wykorzystywana jest do przygotowywania druku offsetowego.
  • W technologii CtPress wykorzystywane są diodowe (LED) usytuowane bezpośrednio w każdym z zespołów drukujących na maszynie poligraficznej. Naświetlają one formy drukowe bezpośrednio w tym miejscu, z którego za chwilę będzie odbywał się druk.

W technologiach CtF i CtP spotykane są dwa rozwiązania tego produktu:

  • Bębnowa – w której klisza lub płyta offsetowa (ta druga zazwyczaj z cienkiej blachy aluminiowej) rozciągnięta jest na wycinku obwodu specjalnego bębna warstwą światłoczułą do wewnątrz, a przesuwający się powoli wzdłuż osi bębna (a jednocześnie szerokości kliszy) laser z wirującym zwierciadłem oświetla po obwodzie kolejne fragmenty bębna
  • Liniowa (kapstanowa) – w której klisza jest ze stałą prędkością przesuwana przed nieruchomym laserem, którego światło za pomocą wirującego zwierciadła omiata kolejne poprzeczne fragmenty kliszy.

Naświetlarka - jaka cena?

Pierwszym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę przed wyborem naświetlarki - czy to nowej czy używanej, jest cena. Nie twierdzimy, że powinieneś wybierać tą najtańszą, bo to nie jest najlepsza rada, ale też nie mówimy, że musisz wybrać tą najdroższą. Przed zakupem powinien się zorientować na rynku, jakie ceny obowiązują za tego typu produktu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jakim zakresie cen szukać produktów. Oczywiście, rzeczą jasną jest to, że decydując się na używaną naświetlarkę, zapłacimy sporo mniej, niż za nowy produkt.

Jakość naświetlarek

Zawsze powtarzamy, że nie warto oszczędzać na urządzeniach tego typu, ponieważ mają nam one służyć, jak najdłużej. Dlaczego też wybierając ofertę kupna naświetlarki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby był to produkt dobrej, a najlepiej - najwyższej jakości. Najlepiej wraz z profesjonalistą, podjąć się analizy parametrów, które powiedzą nam, w jakim stopniu urządzenie jest wydajne.

Jak widzimy, zakup naświetlarki, a także jakiegokolwiek innego urządzenia elektronicznego, to nie taka prosta sprawa. Najważniejsze jest to, aby nie podejmować nagłych i nieprzemyślanych zakupów. Nie powinniśmy także łapać się na kuszące promocje, które atakują nas z każdej strony. Przed zakupem warto poddać dany produkt dokładnej analizie, aby być świadomym tego, co kupujemy.