Na zaproszenie Anny Pieczarki - Członka Zarządu Województwa Małopolskiego i Jerzego Woźniakiewicza - Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie 29 maja wzięliśmy udział w DNIU BIBLIOTEKARZA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO i w uroczystej gali wręczenia medalu "Bibliotekarz Roku". Nasza koleżanka z Działu Promocji Olga Nowicka była nominowana do konkursu "Bibliotekarz Roku 2018".

 

Treść nominacji:

            Szalone lata pracy-  na koncie niezliczona jak na razie, ale policzalna w sumie ilość twórczych: literacko, bibliotekarsko i czytelniczo godzin, własna firma producencka,  Oscar i Złoty Glob na wyciągnięcie ręki... tak rozpoczynamy intrygująco przedstawienie sylwetki Olgi Nowickiej - kierowniczki Działu Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, która była nominowana do tytułu BIBLIOTEKARZA ROKU 2018 w woj.małopolskim.
           Od 30 lat nieprzerwalnie i z wielkim zapałem promuje czytelnictwo na Ziemi Chrzanowskiej i skupia wokół biblioteki prawdziwych przyjaciół. Rok 2018 był szczególnym rokiem działań dla samej Nominowanej jak i dla całego zespołu chrzanowskiej biblioteki z którym na co dzień owocnie współpracuje, wychodząc z założenia, że?  w pojedynkę owszem -  można wiele ? ale z gronem fachowców i przyjaciół  - całe mnóstwo!
Oto szeroki wachlarz działań których była: pomysłodawczynią, realizatorką, współautorką, kreatorką: redakcja strony internetowej biblioteki i miejskiej strony kulturalnychrzanów, współpraca z mediami lokalnymi : Tygodnikiem Ziemi Chrzanowskiej Przełom i CHTVL (gdzie od 1989r. prowadzi Kącik Biblioteczny), działania w obrębie mediów społecznościowych i stała współpraca z Poradnikiem Bibliotekarza, gdzie co miesiąc mogą Państwo czytać jej felietony w temacie świata bibliotekarskiego i szeroko rozumianej kultury. W 2018r. w ramach Radiowego Klubu Książki - nagrała 2 audycje w  Radio Kraków, promując Dyskusyjny Klub Książki w Chrzanowie jako najstarszy i najliczniejszy w Małopolsce, wzięła udział,  w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji - w nagraniu filmu dla ?Małopolski Innowacyjnej? przekonywując, że innowacyjna może być również biblioteka.
          Jej BIBLIOTECZNE DZIECI, którymi koordynuje i które nieprzerwanie - wciąż na nowo - kreuje - również w 2018r.: DKK - Dyskusyjny Klub Książki ("ukochane dziecko", które wychowuje od 2006r.), Akademia Słowa, Koncerty za Regałem, Dzień Kolorowej Skarpetki w ramach Światowego Dnia Zespołu Downa, happening miejski NATURAlnie w Chrzanowie,  Małopolskie Dni Książki Książka i Róża, Tydzień Bibliotek, akcje promocyjne w Centrum Handlowym MAX, akcje promocyjne Czytanie na Sianie, Chrzanowski Dzień Kobiet, Małopolski Festiwal Innowacji,  Narodowe Czytanie, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, Noc Bibliotek, czy też Noc z  Książką. W 2018r. została matką projektu literacko-fotograficznego Literatura to Kobieta, z okazji Roku Praw Kobiet) ? do którego zaprosiła znane chrzanowianki i chrzanowskie bibliotekarki, aby wcieliły się w postaci z literatury polskiej i światowej. Efekt - znakomity - wystawa szerokim echem odbiła się w regionie, a wernisaż zorganizowany podczas Nocy Bibliotek 2018 stał się miejskim wydarzeniem kulturalnym.
          To min. te wszystkie realizacje przyczyniły się do przyznania  BIBLIOTECE:  przez  władze miasta  Medalu za Zasługi dla Rozwoju Miasta i Ziemi Chrzanowskiej, wielokrotnego tytułu Mistrza Promocji Czytelnictwa w konkursie ogólnopolskim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, medalu Bibliotheca Magna-Perennisque od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego w podziękowaniu m.in. za wkład w rozwój czytelnictwa w Małopolsce, nagrody za największą liczbę uczestników akcji Jak nie czytam jak czytam (1891 osób zgromadzonych w jednym miejscu), tytułu Najlepsza biblioteka w Małopolsce - I miejsce w rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki (2017), IV biblioteka w Polsce - IV miejsce w rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki (2017). Za rok 2018, Olga Nowicka została nominowana w Plebiscycie Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego w kategorii Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura/powiat chrzanowski, zajmując 2 miejsce, zaraz po liderze zespołu rokowego Sztywny Pal Azji. Dla niej samej wielkim wyróżnieniem był przyznany (w 2017) tytuł Moderatorki 11. lecia Dyskusyjnych Klubów książki w Małopolsce (w duecie ze swoją zawodową 2. połówką Eweliną Delugą).
    
UWAGA! Wszystkie te działania i "lata bibliotekarskiej walki", pokazała w ubiegłym roku w humorystycznym filmie  "50 twarzy Olgi Nowickiej", zostając laureatką konkursu ogólnopolskiego Mikrolearning super aktywnego bibliotekarza, a przy okazji powołując do życia, "na miarę Oskara" - filmową ekipę o nazwie "MBP Production". Jaka jest na co dzień?: kreatywna i uśmiechnięta -  jest doskonałym przykładem powiedzenia -  TO LUDZIE TWORZĄ MIEJSCA!

 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.