Zgodnie z definicją pojęć ekonomicznych, doradca kredytowy to osoba, doradzająca klientowi przy wyborze najbardziej odpowiedniej dla niego formy kredytu. Jest to profesjonalista, który ma za zadanie wyłożyć całą merytoryczną wiedzę tak, aby klient pod koniec spotkania wiedział już wszystko.

Przedmiotem pracy doradcy są finanse, kredyty i ochrona majątku klienta. Obecnie osoby te nazywa się ekspertami kredytowymi. Aby wykonywać swą pracę muszą zdać odpowiedni egzamin i posiadać nr licencji. Nadzór nad pośrednikami finansowymi wprowadziła ustawa o kredycie hipotecznym w 2017 roku. Od tej pory zawód jest regulowany i bardziej przejrzysty.

Czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?

W każdej dziedzinie warto korzystać z wiedzy osób doświadczonych i wyspecjalizowanych w danym temacie. Gdy chcemy naprawić samochód, czy podreperować własne zdrowie idziemy do fachowców. Podobnie jest z usługami. Gdy na co dzień nie zajmujemy się kredytami, produktami bankowymi itp. łatwo pogubić się w ofercie i nie dostrzec pewnych pułapek czy różnic.

Doradca kredytowy jest ekspertem, dlatego mając dostęp do sytuacji klienta, z powodzeniem może dobrać najkorzystniejszy wariant kredytowy, porównując usługi w wielu bankach. Zajmując się tym na bieżąco ma swoją bazę danych o wszelkich produktach bankowych, a modyfikuje ją systematycznie aby proponować klientom wszelkie nowości, warte uwagi.

Jak wybrać odpowiedniego doradcę kredytowego?

Zapewne sama licencja i zdany egzamin, nie są wyznacznikiem profesjonalizmu danego doradcy. Na pewno regulacja ta wyznacza pewne standardy, ale odpowiedni ekspert musi cały czas odświeżać swoją wiedzę i poszerzać horyzonty. Aby doradca kredytowy mógł być profesjonalistą, powinien  zajmować się wybraną dziedziną. Nie wszystkimi usługami bankowymi, bo wtedy jego zakres wiedzy nie jest szczegółowy. Należy szukać wyspecjalizowanych doradców w dziedzinie, która nas interesuje. Jeżeli poszukujemy najlepszego kredytu hipotecznego warto szukać eksperta w tym zakresie, a nie osoby, która zajmuje się każdą dziedziną finansową i inwestycyjną.

W dobie internetu łatwo sprawdzić opinie o usługach, także kancelarii kredytowych. Warto jednak poszerzyć swoja wiedzę o informacje od znajomych, którzy korzystali z takich usług, przeglądnąć oferty i je porównać. Raczej korzystać z usług doradcy, który ma doświadczenie. Ciągle rekomendacje od znajomych są bardzo pomocne, ale nie zawsze to co dla nich było korzystne, takim będzie dla nas. Za nim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z usług doradcy, wybierzmy tego odpowiedniego.

 

Czy warto korzystać z usług doradcy kredytowego?