Przede wszystkim warto zacząć od tego, że algi morskie można jeść. Nie tylko są pyszne (zwłaszcza w sushi), ale wpływają również na ludzki organizm. Jakie są ich właściwości zdrowotne, o których lepiej wiedzieć?
Wartości odżywcze alg morskich
Wodorosty – kto by pomyślał, że można zawrzeć je w kategorii żywności typu superfoods? Mają mało kalorii (35 kcal na 100 g w przypadku nori) i tłuszczu, a za to dużo witamin (A, B i C), błonnika i innych ważnych składników odżywczych.
W wodorostach znajdują się również niezbędne kwasy tłuszczowe (omega-3), będące podstawą zdrowia i prawidłowej pracy mózgu. Są bogate w minerały takie jak jod, magnez, selen, wapń i żelazo, a do tego są doskonałym źródłem antyoksydantów – pomagają więc w ochronie przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki.
Właściwości zdrowotne alg morskich
Wodorosty zawierają związki, które mogą pomóc w zmniejszaniu stanów zapalnych i w zwiększaniu odporności. Liczne badania naukowe wykazały, że np. nori wykazują właściwości przeciwwirusowe, dlatego warto je jeść zwłaszcza jesienią, bo są potencjalnym sposobem do zapobiegania lub leczenia przeziębienia i grypy.
Ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów mogą z powodzeniem zastąpić suplementy diety. Naturalne związki zawarte w pokarmie są zazwyczaj lepiej przyswajalną formą od tych syntetycznych, wytworzonych w placówkach laboratoryjnych. Wystarczy spożywać dziennie 5 g sproszkowanych alg morskich, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi.
Spirulina i chlorella oczyszczają organizm z toksyn. Są w stanie związać metale ciężkie, takie jak np. rtęć, aluminium, ołów, kadm, czy arsen. Ze względu na tę zdolność warto sprawdzać pochodzenie kupowanych wodorostów – jeżeli były hodowane w nieprawidłowych warunkach, zaszkodzą spożywającemu. Algi morskie odznaczają się zdolnościami oczyszczającymi nie tylko jako pożywienie, ale również jako rośliny, więc kumulują w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Algi morskie – zastosowanie w kosmetyce
Obecnie algi morskie są stosowane również w kosmetyce. Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i białek są korzystne dla zdrowia skóry. Poprawiają jej koloryt, zmniejszają stany zapalne i podrażnienia, ale również nawilżają i chronią ją przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Glony wykazują także działanie przeciwzmarszczkowe i pomagają w zapobieganiu nawrotów trądzikowych.
Wodorosty warto stosować zarówno w swoich posiłkach, jak i kosmetykach. Są naturalne, bezpieczne i przepyszne, a do tego całkiem tanie.