Trzebinia znalazła się na liście gmin, które przystąpiły do trzeciej edycji Listów dla Ziemi – jednej z największych inicjatyw ekologicznych w Polsce. Akcja, której organizatorem jest Fundacja Ekologiczna ARKA, ma charakter edukacyjny. Towarzyszyć jej będą liczne eventy w całej Polsce, a także konkurs na najbardziej poruszający list.

 

 

W dwóch poprzednich edycjach Listów dla Ziemi wzięło udział 670 samorządów, 7 000 placówek oświatowych, 800 tysięcy uczniów. Do trzeciej edycji akcji "Listy dla Ziemi" na chwilę obecną przystąpiło 38 gmin, 568 placówek i 65 tys. osób.

 

W całorocznym programie przewidziane są różne warsztaty, happeningi i konkursy. Głównymi wydarzeniami będą: wielkie ogólnopolskie święto Listy dla Ziemi i obchody Dnia Ziemi. W dniach od 14 do 30.04.2015 r. zaplanowano akcję pisania przez dzieci w szkołach listów (na papierze wykonanym z makulatury). W listach tych młodzi ludzie będą namawiać dorosłych do działań proekologicznych - w 2013 roku głównym  tematem listów była gospodarka odpadami i recykling, w 2014 roku – palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Tegoroczna edycja poświęcona jest ograniczeniu ilości śmieci oraz ekokonsumpcjonizmowi. Pisanie listów jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach.

 

Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i wspólnie z nimi zrealizują zadeklarowane działania, a następnie prześlą relacje, które zostaną zaprezentowane na Facebooku – www.facebook.com/listydlaziemi

 

Listy dla ziemi 2015

 

 

Informacja przesłana przez Fundację Ekologiczną ARKA

Urząd Miasta Trzebinia, http://www.trzebinia.pl/, http://www.trzebinia.pl/aktualnosci/4899-listy-do-ziemi-2015