O godz. 15:00 odbędzie się "Marsz Sokołów Ku Wolności" czyli rekonstrukcja marszu Sokołów z Gniazd Sokolich z Sierszy, Trzebini i z okolicznych miejscowości do Krystynowa.

 

W programie przewidziano zbiórkę przy wiadukcie przy ulicy Grunwaldzkiej (w tym rejonie znajdowały się kwatery ochotników w 1914 r.), przemarsz leśną drogą do kościoła w Krystynowie i msza św. w tamtejszym kościele w intencji sierszańskich Sokołów. Mastępnie zapraszamy na Piknik Historyczny, który o 17.00 rozpocznie się na "Orliku" przy SP nr 4 (Krystynów).

 

Marsz sokołów 8 września 2018

 

Przypomnijmy okoliczności towarzyszące pierwszemu marszowi "Sokołów", którego częściową rekonstrukcję będziemy mogli jutro zobaczyć: z chwilą wybuchu I wojny św. ochotnicy z Trzebini, Sierszy, Chrzanowa, Jaworzna, Szczakowej, Krzeszowic, Oświęcimia, Olkusza i Sławkowa, którzy chcieli wstąpić do Legionów Polskich, zostali skierowani na zgrupowanie do Sierszy, gdzie nadzór nad przygotowaniami do wymarszu sprawowali członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Sierszy.

 

Wybór Sierszy nie był przypadkowy, ponieważ od 1911 r. działał tu "Związk Strzelecki, a z osób ćwiczących (od 1904 r.) w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół" jeszcze przed wojną sformowano drużyny, z których potem wydzielono Oddział Strzelecki i Oddział Skautowski. Każdy z nich prowadził osobny komendant, a ćwiczenia prowadzono systemem wojskowym w lesie. W połowie 1914 r. tutejsze Gniazdo Sokole miało już dobrze wyszkolone wojskowo drużyny, a panie z Towarzystwa Gimnastycznego - "sokolice" - współpracowały z Ligą Kobiet w Sierszy przy zbieraniu płócien na opatrunki, zbiórkach pieniężnych na rzecz Legionów, a potem w punkcie PCK na dworcu kolejowym w Trzebini, gdzie wydawały ciepłe napoje rannym przejeżdzającym z frontów do szpitali w głębi kraju.

 

Po zgrupowaniu nadciągających z całej okolicy przyszłych Legionistów utworzono Kompanię 283 ochotników, którzy - po przeszkoleniu i odpowiednim zaopatrzeniu -  w dniu 8. września 1914 r. wyruszyli z kwatery w Sierszy najpierw na uroczystą mszę do pobliskiego Krystynowa (w tym czasie Siersza nie miała własnej kaplicy), a potem - tłumnie żegnani przez rodziny i mieszkańców Trzebini - do "Oleandrów" w Krakowie (formowanie pierwszych jednostek legionowych w Krakowie rozpoczęło się w Parku Sportowym, na którego terenach wzniesiono później m.in. budynek Muzeum Narodowego).

 

Sformowany w Sierszy oddział trafił do 8 kompanii II pułku pieszego legionów - w pażdzierniku 1914 r. został skierowany na ziemię węgierską, gdzie walczył w Karpatach, potem na Bukowinę, a w kwietniu 1915 r. trafił do Besarabii.

 

Ciekawą pamiątką wydarzeń okresu walk o niepodległość jest, wmurowana w 1937 r. w holu Domu Kultury „Sokół” w Trzebini, tablica upamiętniająca wymarsz w lipcu 1914 r. do Legionów Polskich 33 osób pod dowództwem Stanisława Kuzieli - Drużyny Polowej z Trzebini - walczących później w II Brygadzie Karpackiej podczas I wojny światowej (szlak bojowy Bukowina – Besarabia – Marmaros-Siget).

 

Tablica pamiątkowa w DK Sokół w Trzebini

 

 

Zobacz, jakie inne imprezy odbywają się tego dnia w Trzebini

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.