Praca siedząca – dlaczego boli kręgosłup?

Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości współczesnych ludzi. Skarżą się na nią nie tylko emeryci, ale coraz częściej również osoby bardzo młode. Nic dziwnego. Tryb życia, który dzisiaj prowadzimy, nie jest dla naszego kręgosłupa zbyt łaskawy. Siedząca praca, godziny przed komputerem lub ekranem telefonu sprawiają, że nasze plecy i kark bardzo cierpią. Pojawiają się bóle szyi i głowy, a my powoli tracimy energię. Co zrobić, by ulżyć sobie w cierpieniu? Podpowiadamy!

Bolesne skutki pracy siedzącej

Częste przyjmowanie pozycji siedzącej to znak naszych czasów. Wysiłek statyczny, który wykonujemy przy biurku, utrzymuje mięśnie w stanie ciągłego napięcia. W wyniku tego uciskają one na nerwy i naczynia krwionośne. A to w prostej linii prowadzi do poważnych, bolesnych dla nas skutków. Długotrwałe siedzenie nie jest wpisane w fizjologię człowieka. Nasze organizmy nie są przystosowane do takiego trybu życia. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później zaczynamy odczuwać bolesne skutki takich przeciążeń. Cierpią mięśnie stabilizujące kręgosłup, mięśnie barków i rąk, mięśnie karku. W efekcie bolą nas plecy, szyja, kark, ręce. Jak sobie radzić z tymi problemami?

Ćwiczenia na zdrowie!

Pomysłów jest kilka. Fizjoterapeuci zalecają przerywanie pracy przynajmniej raz na godzinę. W przerwie wstajemy, rozprostowujemy kręgosłup, rozciągamy się. Pamiętamy o wszystkich odcinkach kręgosłupa – również o karku. Odcinek szyjny jest bardzo narażony na przeciążenia. Pozycja przy komputerze wymusza na nas nienaturalną pozycję, przy której cierpią mięśnie w tym obrębie. Zadbajmy więc o ruchomość szyi – rozciągajmy ją, pochylając do przodu, do tyłu i na boki. Rozciągniemy w ten sposób zastane mięśnie i zmniejszymy ryzyko dolegliwości bólowych.

Czas na rehabilitację

Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających bez wątpienia przyniesie nam ulgę. Niestety, bywa i tak, że przegapimy moment, w którym samodzielna aktywność może nam pomóc. Jeśli ból pleców staje się na tyle uciążliwy, że uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, powinniśmy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, którzy zalecą odpowiednią dla nas rehabilitację kręgosłupa. Doświadczony specjalista dokładnie wie, jakie ćwiczenia i masaże pomogą na konkretne problemy. Zdając się na umiejętności ekspertów, mamy pewność, że nareszcie poczujemy ulgę. Rehabilitacja kręgosłupa sprawi, że poczujemy się lepiej i odzyskamy utraconą energię. Pamiętajmy jednak, by nie działać na własną rękę. Poszukując specjalisty, sprawdzajmy jego doświadczenie i umiejętności. Warto zapoznać się z opiniami na temat konkretnego punktu rehabilitacji lub zasięgnąć porady lekarza, który skieruje nas do stosownej placówki.

Rehabilitacje kręgosłupa możesz odbyć w https://wojnar.pl/rehabilitacja-kregoslupa/

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.