11 grudnia w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie starosta oraz włodarze wszystkich gmin powiatu chrzanowskiego podpisali deklarację współpracy tworząc tym samym Konwent Starosty, Burmistrzów i Wójta jako forum wspomagające partnerskie współdziałanie między samorządami gmin i samorządem powiatu chrzanowskiego. 

 

Starosta, burmistrzowie i wójt podpisali deklarację współpracy

Fot. Od lewej: Radosław Warzecha - wójt Babic, Robert Maciaszek - burmistz Chrzanowa, Beata Nadzieja - Szpila - burmistrz Alwerni, Andrzej Uryga - starosta chrzanowski, Jarosław Okoczuk - burmistrz Trzebini, Jacek Latko - burmistrz Libiąża i Bartłomiej Gębala - wicestarosta

 

Jak czytamy w deklaracji, konwent stanowi "przejaw swobodnej inicjatywy władz samorządowych wynikającej z potrzeby wymiany doświadczeń i informacji oraz ustalania obszarów  współpracy w celu realizacji wspólnych  interesów dla dobra  i rozwoju lokalnych  społeczności – mieszkańców ziemi chrzanowskiej." Zadaniem konwentu powiatowego jest organizowanie współdziałania wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu, wypracowywanie wspólnego stanowiska i koordynacja działań mających znaczenie dla obszaru  całego powiatu lub jego części. Współdziałanie jednostek samorządu terytorialnego dotyczy zwłaszcza funkcjonowania tych lokalnych systemów instytucjonalnych, w ramach których stykają się zakresy działania gminy, powiatu, samorządu województwa i administracji rządowej, w szczególności w sprawach: ochrony  zdrowia,  pomocy  społecznej, oświaty,   transportu  zbiorowego i dróg publicznych, bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony środowiska, rozwoju  przedsiębiorczości i rynku pracy. Konwent powiatowy zajmuje się sprawami, w których zdaniem większości jego członków, niezbędne jest zajęcie wspólnego stanowiska, bądź podjęcie  wspólnych działań.

Podczas pierwszego posiedzenia omówiono m.in. realizację projektów własnych Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo na Jurze" w poszczególnych gminach oraz  sprawy bieżące związane ze współpracą gmin i powiatu. 

 

Czy wiesz, że...

W poprzedniej kadencji Rady Powiatu Chrzanowskiego również organizowano lokalny konwent samorządowców powiatu chrzanowskiego. Na zaproszenie starosty chrzanowskiego w posiedzeniu brali udział burmistrzowie: Libiąża, Trzebini, Chrzanowa i Alwerni oraz wójt Babic. W 2018 roku posiedzenia odbyły się 12 stycznia, 21 marca, 19 kwietnia i 11 lipca. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.