Finał plebiscytu „Policjant Roku Małopolski - 2018”. Spektakl „Służba”

23.11.2018r. w Teatrze Variete w Krakowie odbył się uroczysty finał plebiscytu „Policjant Roku 2018”. Uroczystość uhonorowania uczestników konkursu połączona była ze spektaklem „Służba” wystawianym po raz pierwszy w Krakowie.

Obejrzana  przez funkcjonariuszy oraz pracowników Policji sztuka - była integralną częścią „Koncepcji zintegrowanych działań polskiej Policji na poziomie centralnym, w ramach przygotowań i obchodów 100-lecia Policji w 2019 r.”.

Po 3-tygodniowym okresie zgłaszania przez mieszkańców Małopolski kandydatów do plebiscytu „Policjant Roku 2018” wybrano  najlepszego z nich. Komisja plebiscytowa biorąc pod uwagę działalność kandydata oraz kierując się swoją subiektywną opinią wybrała 5 laureatów.

Policjantem Roku 2018 został: - asp. szt. Artur Wnęk Zastępca dyżurnego KPP Brzesko . W czasie wolnym od służby prowadził czynności resuscytacyjne wobec nieprzytomnego mężczyzny pożądlonego przez osy. Podczas służby dyżurnego pomógł rodzicom, których dziecko się zakrztusiło udzielając przez telefon fachowych porad i opanowując emocje rozmówców. Innym razem telefonicznie objaśniał krok po kroku jak zrobić masaż serca. Dzięki profesjonalizmowi policjanta uratowano samobójcę. Od 2004 r. jest honorowym dawcą krwi. Już wkrótce będzie miał zaszczyt reprezentować polską Policję na arenie międzynarodowej w ramach Misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie.

Pozostali wyróżnieni funkcjonariusze: - asp. Marcin Adamczyk Dzielnicowy KPP Brzesko Aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności bezpośrednio niosąc pomoc i ja organizując - także w czasie wolnym - seniorom oraz innym potrzebującym – o czym świadczą liczne podziękowania od mieszkańców. Jest honorowym dawcą krwi.

- podinsp. Michał Martyna Naczelnik Wydziału Kryminalnego KPP Chrzanów Doświadczony policjant, lubiany i ceniony. W czasie prywatnym wspiera organizacyjnie i logistycznie działalność ochotniczej straży pożarnej. Dzięki umiejętnościom negocjacyjnym odwiódł samobójcę od zamiaru targnięcia się na życie. Jest poważany przez mniejszość romską, uratował 13 i 14 latkę z tej społeczności przed porwaniami małżeńskimi.

- mł. asp. Paweł Poręba Dzielnicowy KMP Nowy Sącz Będąc po służbie zatrzymał 3 sprawców kradzieży sklepowej, po służbie również odnalazł właścicielkę zgubionej torebki. Kilkukrotnie otrzymywał podziękowania i wyrazy uznania od mieszkańców. Jest honorowym dawcą krwi, której oddał już 13 litrów.

- mł. asp. Łukasz Januszyk Dzielnicowy KPP Oświęcim. Podczas służby ocalił bezdomnego od zamarznięcia, wykrył sprawców bezprawnego wykorzystania przywłaszczonej karty bankomatowej, uratował samotną i potrzebującą seniorkę przed śmiercią głodową i zorganizował jej pomoc. Interweniując z innymi dzielnicowymi brał udział w ewakuacji osób z palącego się budynku, ocalił życie samobójcy.

Z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. dra Krzysztofa Pobuty oraz pana Dariusza Kołacza Wiceprezesa Polska Press, wydawcy Gazety Krakowskiej asp.szt. Artur Wnęk laureat plebiscytu „Policjant Roku 2018” otrzymał pamiątkową statuetkę, natomiast pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy i nagrody.

To VI edycja plebiscytu “Policjant Roku Małopolski”, który stał się już tradycją małopolskiej Policji i cieszy się dużą popularnością. To akcja szczególna. Wyróżniamy policjantów, którzy ratują ludzkie życie, potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach, są zaangażowani, empatyczni, a przede wszystkim pomagają mieszkańcom. jest to wyróżnienie szczególne, bo otrzymane od społeczeństwa.

Kandydaci zostali zgłoszeni przez mieszkańców Małopolski, czytelników Gazety Krakowskiej. Wybór „Policjanta Roku” to forma podziękowania i wyróżnienia najlepszych z nas. Najlepszych bo takich, którzy stawiają dobro innych na pierwszym miejscu.

Spotkanie w teatrze Variete stało się również okazją do wystawienia sztuki „Służba”, która okazała się niezwykłą podróżą przez historię polskiej Policji Państwowej. Spektakl „Służba” to dzieje policyjnej rodziny, historia Policji w pigułce. Opowieść jest linearna, a główny bohater – dziadek, sięgając do wydarzeń sprzed lat, prowadzi swoją wnuczkę i jej przyjaciół przez karty historii. Odkrywa przy tym rodzinne tajemnice, komentuje i wyjaśnia historię. Żeby uatrakcyjnić przekaz, w spektaklu wykorzystane były fragmenty filmów, inscenizacje i muzyka. Na scenie wystąpili aktorzy Amatorskiej Sceny Policyjnej.

Po gromkich brawach nadinsp. dr Krzysztof Pobuta Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie podziękował, wręczył kwiaty i upominki „rodzicom chrzestnym” przedsięwzięcia Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP insp. dr Iwonie Klonowskiej i Dyrektorowi Biura Historii i Tradycji KGP nadkom. Krzysztofowi Musielakowi, reżyser spektaklu p. Marioli Daszkiewicz – Konopczyńskiej i aktorom. Następnie głos zabrali dyrektorzy insp. dr Iwona Klonowska i nadkom. Krzysztof Musielak, po czym wręczyli odznaki „Przyjaciel teatru” Małopolskiej Kurator Oświaty pani Barbarze Nowak, nadinsp. dr Krzysztofowi Pobucie, Naczelnik Wydziału Prezydialnego KWP w Krakowie mł. insp. Magdalenie Balawajder oraz Przewodniczącemu NSZZP nadkom. Grzegorzowi Gubale – w jego imieniu odznakę odebrał wiceprzewodniczący asp. szt. Konrad Nowaczek.

 

https://www.dropbox.com/sh/jo4svjmiryv0nfa/AAB81rJYE1CoMD87U1sohMUVa?dl=0

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.