Akcja w Wolbromiu „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”

Upalna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Niestety coraz więcej słyszymy o tragicznych wypadkach.   Dlatego, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu wspólnie z Komendą  Powiatową Policji w Chrzanowie i Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym prowadziła działania edukacyjno-informacyjne, których celem było zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna.

Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia było zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków.

Podczas imprezy zarówno WOPR jak i policja przygotowała dla uczestników imprezy wiele atrakcji. Przy policyjnym stanowisku gromadzili się zarówno dzieci jak i rodzice. Tam policjantki rozdawały ulotki, broszury , książeczki edukacyjne „Bezpieczeństwo nad wodą”, odblaski, długopisy, piłki i inne gadżety.  Przekazywały  cenne wskazówki i udzielały porad m.in.  jak bezpiecznie zachować się w czasie wakacyjnego  wypoczynku.

 

Tego typu akcje będą prowadzone do września 2018 r. na terenie całego kraju. Działania zintensyfikowane będą szczególnie w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Tradycyjnie policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa.

 

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego olkuscy policjanci będą spotkać  się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i będą rozmawiać o bezpieczeństwie w czasie wakacji.

 

W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą Policja zachęca do  korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać przypadki związane z  tzw. „dzikimi kąpieliskami” czy  wskazywać miejsca niebezpieczne występujące na terenach wodnych.

 

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą:

 

 

 

 • kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych. Nie wchodź do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
 • pływaj w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Nie odpływaj daleko od brzegu.
 • stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów,
 • nie wchodź  do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego. Wchodząc do wody stopniowo schładzaj  organizm> Nie dopuszczaj do opalania się na wodzie,
 • nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku,
 • nie wchodź do wody po zmroku,
 • nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody,
 • nie pływaj w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych:  burzy , mgły,  porywistego wiatru,
 • w żadnym wypadku nie wchodzić do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach,
 • korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej. Umiejętnie i właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego,
 • dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

 

Nad wodą powinny przebywać dzieci tylko pod nadzorem rodziców bądź ich opiekunów!

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.