Akcja w Wolbromiu „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”

Upalna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Niestety coraz więcej słyszymy o tragicznych wypadkach.   Dlatego, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu wspólnie z Komendą  Powiatową Policji w Chrzanowie i Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym prowadziła działania edukacyjno-informacyjne, których celem było zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna.

Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia było zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków.

Podczas imprezy zarówno WOPR jak i policja przygotowała dla uczestników imprezy wiele atrakcji. Przy policyjnym stanowisku gromadzili się zarówno dzieci jak i rodzice. Tam policjantki rozdawały ulotki, broszury , książeczki edukacyjne „Bezpieczeństwo nad wodą”, odblaski, długopisy, piłki i inne gadżety.  Przekazywały  cenne wskazówki i udzielały porad m.in.  jak bezpiecznie zachować się w czasie wakacyjnego  wypoczynku.

 

Tego typu akcje będą prowadzone do września 2018 r. na terenie całego kraju. Działania zintensyfikowane będą szczególnie w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Tradycyjnie policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa.

 

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego olkuscy policjanci będą spotkać  się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i będą rozmawiać o bezpieczeństwie w czasie wakacji.

 

W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą Policja zachęca do  korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać przypadki związane z  tzw. „dzikimi kąpieliskami” czy  wskazywać miejsca niebezpieczne występujące na terenach wodnych.

 

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą:

 

 

 

 • kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych. Nie wchodź do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
 • pływaj w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Nie odpływaj daleko od brzegu.
 • stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów,
 • nie wchodź  do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego. Wchodząc do wody stopniowo schładzaj  organizm> Nie dopuszczaj do opalania się na wodzie,
 • nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku,
 • nie wchodź do wody po zmroku,
 • nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody,
 • nie pływaj w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych:  burzy , mgły,  porywistego wiatru,
 • w żadnym wypadku nie wchodzić do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach,
 • korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej. Umiejętnie i właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego,
 • dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

 

Nad wodą powinny przebywać dzieci tylko pod nadzorem rodziców bądź ich opiekunów!