kanalizacja

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest wygodnym i tanim (biorąc pod uwagę lata eksploatacji) rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, a nawet pensjonatów, hoteli lub szkół. Oczywiście typ i sposób instalacji należy dobrać do ilości osób korzystających z oczyszczalni oraz do specyfiki terenu. Warto pamiętać, że taka oczyszczalnia jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami produkowanymi nawet przez 200 osób. To lepsze rozwiązanie niż budowa szamba, choć mogłoby się wydawać, że to montaż tego pierwszego jest korzystniejszy ekonomicznie.

Oczyszczalnia a przepisy prawa

Budowa oczyszczalni ścieków podlega różnym przepisom. Główne z nich to prawo budowlane i prawo wodne. Uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód wymaga wiedzy na temat gleby, poziomu wód i innych aspektów technicznych. W tym wypadku warto oddać inwestycję w całości w ręce http://www.traidenis-pol.com, którzy szybko i profesjonalnie kompleksowo przygotują montaż i serwis oraz pomogą w uzyskaniu koniecznych pozwoleń. Te ostatnie są uzależnione od ilości wprowadzania oczyszczonych ścieków do wód lub ziemi. Jeśli nie przekraczają one 5 m³ na dobę, nie potrzebujemy pozwolenia wodnoprawnego, natomiast oczyszczalnie o wydajności do 7,5 m³ nie muszą posiadać pozwolenia na budowę. W tym aspekcie wystarczy samo zezwolenie, a inwestycję można rozpocząć po miesiącu od jego uzyskania.

Z logistycznego punktu widzenia najlepiej prace budowlane prowadzić w okresie od wiosny do jesieni, ponieważ wtedy nie ma problemów z wykopami. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że oczyszczalnia z osadem czynnym nie może funkcjonować bez stałego dopływu ścieków, więc należy dostosować jej budowę do terminu zasiedlenia domu. Specjaliści z branży pomogą wykonać projekt, który wskaże idealny system do zamówienia do warunków, którymi dysponujemy na działce.

Zalety oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to inwestycja na długie lata. Idealnie wpisuje się w modę na ekologię poprzez fakt, że do gleby lub gruntu trafiają już oczyszczone niegroźne dla środowiska związki mineralne. Po drugie, taka inwestycja jest wygodna – nie wymaga czyszczenia, wywożenia nieczystości czy specjalnej konserwacji. Pomimo tego że na pierwszy rzut oka oczyszczalnia jest droższa w budowie niż szambo, to już po kilku latach ten nakład finansowy się zwraca, a dalej to już tylko korzystamy z uroków inwestycji. Takie rozwiązanie jest również bezpieczne. Odpowiednio dobrana oczyszczalnia zapewni spokój całej rodzinie, a zanieczyszczenia nie trafią do wód gruntowych. Pozostałości po procesie natomiast znajdą ujście w rowie melioracyjnym lub glebie.