Kupujemy opony do ciągnika – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach właściciele maszyn rolniczych mają bardzo duży wybór, jeżeli chodzi o różnego rodzaju części czy akcesoria do pojazdów, które wykorzystują w codziennej pracy. Jednymi z tych najważniejszych i najczęściej poszukiwanych przez kupujących, są opony do ciągnika, których jakość jest bardzo istotna. Aby kupić te najlepsze opony rolnicze, musisz pamiętać o wszystkich niezbędnych kwestiach – my podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę, byś kupił odpowiedni projekt dla swojej maszyny.

Przede wszystkim – rodzaj opony do ciągnika

Opony do ciągnika mogą być wykonane w odmienny sposób, dzięki czemu są dostosowywane do różnego rodzaju prac, jakie będziesz wykonywać. Warto więc wybrać odpowiedni typ opony, by zapewnić sobie najwyższą efektywność oraz bezpieczeństwo realizowanych zadań. Jak dzielimy opony do ciągników?

  • Opony nisko- i wysokoprofilowe – opony o wysokim profilu przeznaczone są przede wszystkim do dużych ciągników. Dzięki swojej budowie oraz właściwościom, zapewniają mniejsze wibracje w kabinie, np. podczas jazdy po utwardzonej drodze. Te o niskim profilu są o wiele bardziej uniwersalne i sprawdzają się w małych i średnich ciągnikach – np. podczas uprawy międzyrzędzi.

  • Opony radialne – zapewniają równomierne rozłożenie sił, jakie wywierane są przez ciągnik i niewielkie ryzyko poślizgu kół. Są to opony do ciągnika, które dzięki ponadprzeciętnej trwałości bieżnika, zwiększonemu uciągowi i powodowaniu, że zużycie paliwa jest o wiele mniejsze, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kupujących.

  • Opony diagonalne – posiadają wielowarstwową budowę osnowy, dzięki czemu opona jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, od np. opony radialnej. Niestety, wymagają wysokiego ciśnienia, dlatego też zwykle wykorzystywane są w pracach leśnych i budownictwie – do prac rolniczych lepiej sprawdzą się inne opony, np. radialne.

Oczywiście wybierając najlepsze opony rolnicze musisz również zwrócić uwagę na ich parametry – do tych najważniejszych zaliczamy przede wszystkim nośność, trakcję, żywotność czy nacisk na glebę – pamiętaj o dopasowaniu opony do wykonywanych prac, bo bez tego może się ona okazać bezużyteczna, nawet pomimo tego, że będzie pasowała do Twojej maszyny!

Pamiętaj o oznaczeniach na oponie!

Kluczową rolę przy zakupie ogumienia do maszyn rolniczych, odgrywają jego oznaczenia – bez umiejętności ich prawidłowego odszyfrowania, możesz mieć niemały problem z zakupem właściwego produktu. Zwykle oznaczenie to wygląda tak: 540/65R28 (przykładowa opona) – wyczytasz z tego, że:

  • 540 to szerokość przekroju opony (w mm),

  • 85 to profil opony (wysokoprofilowy, niskoprofilowy do 70)

  • R to opona radialna,

  • 28 to średnica osadzenia na feldze (w calach).

Rozmiar opon rolniczych ma znaczenie, dlatego też zwracaj uwagę na oznaczenia – wtedy zyskasz pewność, że postawiłeś na odpowiednie rozwiązanie.

Wybierz odpowiedniego producenta

Chcąc zakupić najlepsze opony do ciągnika, zwróć uwagę na markę – to bardzo istotne, ponieważ wśród wielu producentów oferujących ogumienie na rynku, znajdziesz również takich, którzy nie są godni zaufania. Stawiaj więc na tych, posiadających dobre opinie i oferujących produkty o bardzo dobrej wytrzymałości i odpowiednich parametrach. Pamiętaj też, by stawiać na produkty nowe – opony używane do ciągników mogą mieć zużyty bieżnik albo wady, które szybko okażą się przeszkodą w prawidłowym użytkowaniu ogumienia.

Wybierz właściwie, a opona rolnicza pozwoli Ci na spokojną, efektywną pracę w każdych warunkach i sprawdzi się nie tylko w ciągu jednego sezonu!

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.