Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. A to ten czas w roku, kiedy szusujemy na nartach i pokonujemy stoki na snowboardzie. Zanim spakujemy sprzęt i wyjedziemy w góry, warto zastosować się do 3 poniższych zasad:

Krok 1 - przygotowanie fizyczne

Ważne jest nie tylko rozgrzanie mięśni i stawów przed wejściem na stok, ale i regularne ćwiczenia w tygodniach poprzedzających wyjazd. Po pierwsze, zwiększona ilość ruchu może skutkować zakwasami, które odbiorą nam przyjemność z szusowania po stokach. Po drugie, brak odpowiedniego przygotowania to większe ryzyko kontuzji.

Przede wszystkim powinniśmy się skupić na ćwiczeniach nóg, gdyż to one będą najbardziej obciążone podczas zjazdów. Regularne, długie spacery, schody zamiast windy i jazda na rowerze pomogą nam się przygotować do sezonu. Zalecane jest także pływanie, które wzmacnia różne grupy mięśni, w tym kręgosłup.

 

Krok 2 - przygotowanie sprzętu

Zimowy wyjazd nie może się też odbyć bez właściwego sprzętu. Jeśli chodzi o odzież, wybierzmy wygodne ubrania, które będą wykonane z ciepłego, wodoodpornego materiału. Nie zapomnijmy o rękawiczkach, a ze względów bezpieczeństwa czapkę warto zastąpić kaskiem. Uderzenie głową w zmrożony lód może być szczególnie niebezpieczne, dlatego nie warto ryzykować. Do walizki koniecznie spakujmy również gogle lub okulary przeciwsłoneczne.

Pamiętajmy też o samym sprzęcie - nartach lub desce snowboardowej, butach i kijkach. Najważniejszym elementem są wiązania, gdyż to one w głównej mierze odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na stoku. Wiązania nie powinny wypinać się bez powodu, ale pod działaniem określonej siły muszą się rozpiąć, oddzielając but od narty. W ten sposób możemy uniknąć poważnych kontuzji, dlatego z regulacją wiązań najlepiej udać się do fachowca.

 

Krok 3 - ubezpieczenie

Przygotowaliśmy się fizycznie, zabraliśmy odpowiednie ubrania i sprzęt, mamy idealnie dopasowane wiązania. Niestety to nie wystarczy, aby w 100% uchronić nas przed wypadkiem. Nieszczęścia zdarzają się nawet najlepiej przygotowanym narciarzom i snowboardzistom.

Jeśli chcemy cieszyć się bezstresowym wyjazdem, warto zainwestować w turystyczne ubezpieczenie zdrowotne. Koniecznie upewnijmy się, że polisa obejmuje urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu: https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam właściwie przygotować się do zimowych szaleństw na stoku. Pamiętajmy, aby nie swoje bezpieczeństwo zawsze stawiać na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.