W Rafinerii Trzebinia wybucha zbiornik z paliwem, dodatkowo benzyna rozlewa się dookoła. Przez wiejący silny wiatr i ciepło promieniujące z pożaru zagrożone są sąsiednie zbiorniki z paliwem. Pożar przenosi się dalej i zagrożone są cysterny kolejowe z ropą.

To nie są prawdziwe wydarzenia a jedynie przebieg wydarzeń podczas ćwiczeń, jakie w dniach 24 i 25 listopada zostały przeprowadzone na terenie Rafinerii Trzebinia. Brały w nich udział jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu chrzanowskiego oraz województwa małopolskiego i śląskiego.

- Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że z nieznanych przyczyn doszło do pożaru i wybuchu zbiornika z benzyną na terenie zakładu dużego ryzyka, jakim jest Rafineria „Trzebinia” S.A. - informuje Wojciech Rapka, Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

Dzień przed praktyką w siedzibie zakładowej straży pożarnej w Rafinerii przeprowadzono grę sztabową z udziałem przedstawicieli komendy wojewódzkiej i powiatowej Państwowej Straży Pożarnej a także straży zakładowej Rafinerii, policji, szpitala powiatowego, powiatowego centrum zarządzania kryzysowego, urzędu miasta i innych służb.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 100 strażaków, 25 wozów straży pożarnej, w tym między innymi ciężkie samochody wodno-pianowe, samochód rozpoznania chemiczo - ekologicznego oraz samochód dowodzenia i łączności - podsumowuje Wojciech Rapka.

Zdjęcia: st. kpt. Wojciech Rapka, PSP Chrzanów

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.