W 1918 roku, po 123 latach nieobecności Państwa Polskiego na mapach świata, Polska odzyskała niepodległość od trzech zaborców: Austrii, Prus i Rosji. Na pamiątkę, co roku, 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody 93 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się już 10 listopada w sali teatralnej MOKSiR w Chrzanowie. O godzinie 11 rozpocznie się Gminny Festiwal Pieśni Legionowej Dzieci i Młodzieży Gminy Chrzanów Radosne Śpiewanie, któremu towarzyszyć będzie uroczysta akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie.

Główne uroczystości w Chrzanowie zaplanowane są na 11 listopada. O godzinie 10 w kościele pw. św. Mikołaja rozpocznie się uroczysta msza z udziałem chóru Canzona w intencji Ojczyzny. Następnie chrzanowscy samorządowcy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych bohaterów.

Tradycyjne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych odbędzie się o godzinie 15 w ogrodzie Domu Urbańczyka oraz o godzinie 16 w pw. Matki Bożej Różańcowej.

W Trzebini uroczystości rozpoczną się o 10:15 koncertem orkiestry dętej na płycie rynku. Po koncercie uroczystości przeniosą się do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła gdzie odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem chóru Milenium. O godzinie 16:30 nastąpi symboliczne złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą uczestników walk o wolność z 1914 roku. Następnie w Domu Kultury „Sokół" w Trzebini otwarta zostanie wystawa „Trzebinianie w Drodze do Niepodległości" oraz odbędzie się koncert „Marsz, Marsz Polonia" .

Obchody w Libiążu zaczną się o 9:00 mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po mszy złożone zostaną kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza (cmentarz przy ul. Oświęcimskiej). Na Libiąskiej Hali Sportowej o godzinie 17 odbędzie się trzynasta biesiada patriotyczna, w której programie znajduje się: wspólne śpiewanie, występy patriotyczne oraz poczęstunek.

Narodowe Święto Niepodległości w Alwerni zainicjuje msza święta, która odbędzie w strażnicy OSP o godzinie 10. Potem uroczystości przeniosą się na rynek, gdzie na Płycie Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wiązanki kwiatów. O 11:30 otwarta zostanie wystawa malarska w galerii „A”. Drugą część obchodów zapoczątkuje Biesiada Niepodległościowa w Zespole Szkół nr 1, która rozpocznie od godziny 18.

W Babicach złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza poprzedzone zostanie występami artystycznymi uczniów z Zespołu Szkół oraz mszą świętą w koście pw. Wszystkich Świętych, która odprawiona zostanie o godzinie 9.

W Chrzanowie na hali sportowej MOKSiR odbędzie się Turniej Akademii Piłkarskiej roczników 2000/1999 w godzinach 8-14, po którym rozpocznie się (o 15:00) Ogólnopolski Turniej Futsalu.

Poniżej plakaty (kliknij aby powiększyć):

Komentarze   
0 #1 Eureka 2011-11-08 18:09
Wszędzie groby nieznanych żołnierzy. A może składacie kwiaty na grobach okupantów sowieckich albo niemieckich.
Cytować
0 #2 mietek 2011-11-13 15:20
Na uroczystej Mszy św. w Chrzanowie śpiewał chór męski Żaby a nie Canzona !
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.