Wstrząsy w Chrzanowie: Informacja z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego
W ostatnich dniach mieszkańcy naszego regionu mogli odczuć kilka wstrząsów sejsmicznych. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie poinformowało o serii zdarzeń, które miały miejsce na terenie kopalni w Libiążu oraz Jaworznie.

Wstrząsy w kopalni "Janina" w Libiążu

W dniu 2 lipca 2024 roku o godzinie 21:07 doszło do pierwszego zarejestrowanego wstrząsu, który charakteryzował się energią wynoszącą 2 x 105 J. Magnituda tego wstrząsu wyniosła 1,84 w skali Richtera. Kolejne zdarzenia miały miejsce już w nocy z 2 na 3 lipca. O godzinie 01:02 zanotowano wstrząs o energii 5 x 105 J i magnitudzie 2,05 w skali Richtera. Dwie minuty później, o 01:04, wystąpił kolejny wstrząs o energii 3 x 105 J i magnitudzie 1,94. Ostatni z serii wstrząsów w Libiążu miał miejsce o godzinie 01:29, kiedy to zanotowano energię wynoszącą 1 x 105 J, a jego magnituda wyniosła 1,68 w skali Richtera.

Wstrząs w kopalni "Sobieski" w Jaworznie

Nieco wcześniej, tego samego dnia, o godzinie 21:48, doszło do wstrząsu w obszarze górniczym ZG "Sobieski" w Jaworznie. Energia tego zdarzenia wyniosła 1 x 105 J, a magnituda osiągnęła 1,68 w skali Richtera. Ten wstrząs również został zarejestrowany przez sejsmografy i zgłoszony przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie.

Źródło informacji i kontekst sejsmiczny

Informacje o wstrząsach pochodzą z Zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach. Warto podkreślić, że region ten jest znany z aktywności sejsmicznej związanej z działalnością górniczą. Wstrząsy takie mogą być odczuwalne przez mieszkańców, jednak zazwyczaj nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia. Mimo to, każdorazowe zdarzenie tego typu jest monitorowane i analizowane przez specjalistów, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie spokoju i zgłaszanie wszelkich niepokojących zjawisk do odpowiednich służb. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie oraz inne instytucje zajmujące się monitorowaniem aktywności sejsmicznej pozostają w gotowości do udzielenia wszelkich niezbędnych informacji i wsparcia.


Wg inf z: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego