Wózek paletowy z wagą – charakterystyka

Wózek paletowy to uniwersalny pomocnik niejednego magazyniera. Choć na pozór wszystkie wydają się podobne, ich konstrukcja jest bardzo różna. Zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do swojej firmy? Poznaj rodzaje wózków paletowych.

Wymiary wózków paletowych

Popularne paleciaki najczęściej mają widły o długości 1150 mm. Ten właśnie rozmiar dostosowany jest do wielkości europalety. Oprócz nich w centrach logistycznych można spotkać m.in. mniejsze modele z widłami o długości 780, 800, 900 lub 1000 mm. Istnieją również wózki paletowe z większymi widłami o długości 1600 lub 2000 mm.

Sama długość wideł to jeszcze nie wszystko. W zależności od potrzeb, do swojej firmy możesz wybrać paleciaka z szerokim lub wąskim rozstawem wideł. Kolejną cechą, która je odróżnia, jest wysokość, na której trzymają towar. Część modeli pozwala na przewożenie ich nisko nad powierzchnią magazynu. Oprócz nich dostępne są także wózki wysokiego składu.

Typ wag w wózkach paletowych

Maksymalny udźwig większości z wózków wynosi 2500 kg. Ciężar, który w danym momencie znajduje się na paleciaku, można kontrolować na wadze z mechanizmem hydraulicznym lub tensometrem. Od wyboru jednego lub drugiego typu wag zależy dokładność pomiaru masy towaru.

Wagi paletowe hydrauliczne sprawdzą się w miejscach, w których pracownicy transportują towar o niewielkiej masie. Mechanizmy tego typu są bowiem mniej dokładne niż tensorowe. Błąd pomiaru to 5%. Innymi słowy, przy towarze o ciężarze 100 kg, różnica może wynieść +/- 5 kg.

Dla magazynów, w których przewozi się znacznie cięższe towary, lepszym wyborem są wózki paletowe z wagami tensorowymi. W ich przypadku błąd pomiaru nie występuje. Jest to niezwykle ważne, ponieważ różnica między rzeczywistym a podanym ciężarem byłaby znaczna. Przy maksymalnym udźwigu na poziomie 2500 kg, wyniosłaby ona +/- 125 kg.

Układ sterowniczy wózka paletowego

Przewożenie towaru wózkiem paletowym można dodatkowo ułatwić, wybierając model kierowany elektrycznie. Niewymagającą ładowania akumulatora alternatywą są modele z ręcznym układem sterowniczym. Łatwiej manewruje się lekkimi (do 70 kg masy) paleciakami o konstrukcji ażurowej. Są one jednak mniej wytrzymałe niż maszyny z widłami odlanymi z jednego fragmentu metalu.

Szukasz idealnie dopasowanego wózka do swojej firmy? Zajrzyj na Elektrowag.pl. Oprócz wózków paletowych oferujemy różne typy wag (m.in. pomostowe, metkujące i liczące sztuki towaru). Z naszych usług skorzystać mogą też sklepy, apteki i jubilerzy.