Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Świadomość konieczności ochrony środowiska naturalnego oraz możliwości realnych oszczędności w eksploatacji domu przyczynia się do tego, że coraz więcej osób decyduje się na zadbanie o standardy energetyczne swojego nowego domu. Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu energooszczędnego? Czym powinien się charakteryzować budynek spełniający standardy energetyczne?

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Aby określić to, czy dom spełnia standardy energetyczne, wykorzystuje się ocenę współczynnika EUco. Określa on to, jak dużo nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebne jest na ogrzanie oraz spełnienie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową całego budynku. Dom, w którym z powodzeniem zastosowane zostały rozwiązania energooszczędne, nie powinien rocznie przekraczać 70 kWh/m2 zapotrzebowania na energię cieplną rocznie.

Zalety domu energooszczędnego

Do zalet domu energooszczędnego należy:

 • 3-5 razy mniejsze straty energii niż w przypadku budownictwa tradycyjnego;

 • mniejszy koszt eksploatacji budynku, co wpływa bezpośrednio na większe oszczędności;

 • rozwiązania wentylacyjne nie pozwalające na powstanie wilgoci;

 • temperatura w pomieszczeniach, utrzymująca się na stałym poziomie przez cały rok;

 • dobra izolacja termiczna, która pełni jednocześnie rolę izolacji akustycznej.

5 cech projektu domu energooszczędnego

Pracownie architektoniczne, takie jak Domoweklimaty.pl, mają w swojej ofercie gotowe projekty domów energooszczędnych. Takie projekty kosztują zdecydowanie mniej od projektów indywidualnych, a dodatkowo często istnieje możliwość dopasowania ich do specjalnych potrzeb klienta. Spełniają one wymagania budownictwa energooszczędnego i umożliwiają zachowanie standardów energetycznych budynku na długie lata. Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu energooszczędnego?

 1. Rozmiar domu
  Małe domy pozwoli na zdecydowane obniżenie strat ciepła. Jednocześnie zmniejszą się koszty ogrzewania całej przestrzeni.
 2. Kształt domu
  Dom o prostej budowie pozwoli na zdecydowane oszczędności energetyczne, a także oszczędności w procesie budowy. Najlepiej wybrać projekt budynku oparty na prostokącie z jak najmniejszą ilością załamań, z jednospadowym dachem i bez wykuszy.
 3. Okna
  W utrzymaniu standardów energetycznych domu pomaga zainstalowanie dużych okien zamocowanych w warstwie izolacyjnej domu.
 4. Wentylacja i rekuperacja
  Zminimalizowanie strat energii uzyskuje się również dzięki wykorzystaniu wentylacji mechanicznej z systemem odzyskiwania ciepła.
 5. Odpowiednia izolacja cieplna
  Najwięcej ciepła ucieka przez ściany i dach domu, należy więc zadbać o odpowiednio grubą warstwę izolacji termicznej.

Więcej na ten temat w artykule "Eko-trendy w budownictwie na 2019 rok - energooszczędnie, nowocześnie i zgodnie z naturą”.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.