Czym jest telefonia VoIP? Dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie? Czy warto decydować się na usługę VoIP? VoIP jest technologią, która umożliwia przesyłanie głosu przez Internet – dedykowane łącza lub sieci wykorzystujące protokoły IP. Dzięki temu, każdy, kto posiada Internet, może za swoje rozmowy płacić znacznie mniej. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy często wykonujemy połączenia zagraniczne. Klasyczni operatorzy nadal oferują drogie abonamenty i drogie połączenia, nawet w obrębie Unii Europejskiej. Telefonia internetowa, bo tak inaczej nazywamy VoIP, jest odpowiedzią na ten stan rzeczy.

Jak działa VoIP?

VoIP to technologia, która umożliwia przesyła głosu przy pomocy łącza internetowego. W trakcie prowadzenia rozmowy, głos zostaje zmieniony na wersję cyfrową i zostaje dodatkowo podzielony na pakiety. Pakiety te są wysyłane przez Internet. To pozwala osobie która się z nami kontaktuje, na usłyszenie naszego głosu. Aby pakiety mogły być przesyłane bez przeszkód, potrzebne jest stabilne łącze internetowe. Nie do końca chodzi o szybkość Internetu, ale właśnie o stabilność, aby pakiety mogły swobodnie przepływać.

Usługi operatorów Voip

Usługi operatorów VoIP zachęcają do korzystania z tej technologii. Podstawową jej zaletą są obniżone koszty rozmów. Jest to oczywiście ważne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla klientów biznesowych. Znacznie obniżają się koszty rozmów zagranicznych. Niestety, klasyczni operatorzy nadal są drodzy – VoIP jest zatem doskonałą alternatywą. Koleją zaletą tej technologii jest mobilność. Z przypisanego numeru, często skrzętnie wybieranego, aby był bardzo prosty do zapamiętania (szczególnie dla klienta), można korzystać z każdego miejsca – warunkiem jest dostęp do Internetu. Na pewno ważne jest także to, że chcąc podpisać umowę z operatorem telefonii internetowej, nie trzeba wymieniać posiadanego sprzętu. Dotyczy to zarówno firm, jak i prywatnych klientów. Nawet, jeżeli klient korzysta z telefonu analogowego, możliwe jest podpięcie do niego bramki VoIP oraz routera, co zapewni połączenie go z Internetem i da możliwość wykonywania połączeń korzystnych i tanich internetowych.

Urządzenia do VoIP

Korzystanie z telefonii internetowej może odbywać się dzięki wykorzystaniu różnorodnych narzędzi. Poniżej możliwości:

  • dedykowany telefonu VoIP,

  • komputer stacjonarnego podłączony do sieci internetowej,

  • laptop lub inne urządzenie przenośnego z odpowiednią aplikacją VoIP,

  • telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją VoIP,

  • telefonu stacjonarnego wraz z bramką VoIP i routerem.

Do innych urządzeń związanych z tą technologią zalicza się:

  • bramki VoIP – które odpowiadają za połączenie sieci IP w rzeczywistym trybie,

  • routery i serwery – które odpowiadają za tworzenie prywatnych sieci głosowych, kontrolę dostępową pasma, rutowania zgłoszeń etc.

  • Protokoły i kodeki - odpowiadają za kompresję i dekompresję dźwięku. Ponadto, odpowiedzialne są za przesyłanie pakietów.

Rozwiązanie dla klientów prywatnych i dla firm

Telefonia VoIP to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które wykonują dużą liczbę połączeń i często korzystają z telefonu. Usługa VoIP sprawia, że mogą wiele zaoszczędzić. Dlatego, usługa ta kierowana jest zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Każdy może stworzyć pakiet idealny dla swoich korzyści.

Czy warto decydować się na telefonię internetową? Czy usługa VoIP dla wszystkich są korzystna? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie, analizując własne rachunki za połączenia oraz oferty dostawców telefonii VoIP. Jeżeli wykonujemy relatywnie mało połączeń, być może telefonia VoIP nie jest nam potrzebna. Jeżeli jednak wykonujemy połączenia zagraniczne, może okazać się, że dzięki telefonii internetowej wiele zaoszczędzimy. W sytuacji, kiedy prowadzis ie firmę, telefonia VoIP to już gwarancja sporych oszczędności, a przy tym wielu usług dodatkowych, które mogą znacznie wpłynąć na [pozytywną zmianę organizacji pracy.

Usługa VoIP – co to jest?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.