Wiosną tego roku pierwsza osoba wprowadzi się do mieszkania chronionego, zapewnionego przez gminę.

Mieszkanie ochronne

Lokal, w którym powstanie mieszkanie chronione, został wyremontowany

Mieszkanie chronione to jedna z form pomocy społecznej. Osoby, które w nim przebywają, pod okiem specjalistów, uczą się samodzielnego życia. W takim lokalu może zamieszkać podopieczny ośrodka pomocy społecznej, który ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność, chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Jego stan jest jednak na tyle dobry, że nie potrzebuje całodobowej opieki.

- Wyróżniamy dwa rodzaje mieszkań chronionych: wspierane przeznaczone dla osób starszych, mocno schorowanych, niepełnosprawnych fizycznie, a także treningowe, w którym zapewnia się usługi bytowe, rozwijanie samodzielności, sprawności. Takie mieszkanie może być przeznaczone na przykład dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W Trzebini powstanie treningowe. Wśród naszych podopiecznych przybywa bowiem osób z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych. Mamy już wytypowaną grupę osób, którym jako pierwszym zaoferujemy mieszkanie. Na tę formę pomocy sami muszą wyrazić zgodę – mówi Katarzyna Noga, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebini.

Mieszkanie chronione powstanie w budynku przy ul. Kościuszki w Trzebini. To lokal liczący 37 mkw, składający się z kuchni, pokoju, przedpokoju i łazienki. Został już wyremontowany. W najbliższym czasie OPS ma go wyposażyć nie tylko w meble (łóżko, szafę, fotel lub krzesło), ale również sprzęt - kuchenkę, chłodziarkę, sprzęt, naczynia do przygotowywania i spożywania posiłków.

Mieszkanie chronione będzie przyznawane na określony czas.

- W tym czasie nasi specjaliści pomogą lokatorowi mieszkania w zaspakajaniu codziennych potrzeb, prowadzeniu gospodarstwa domowego, załatwianiu spraw urzędowych, w nawiązywaniu przyjaźni i więzi rodzinnych. Naszym celem jest, by taka osoba usamodzielniła się i nie została skierowana do domu pomocy społecznej – podkreśla Katarzyna Noga.

Na najbliższej sesji Rada Miasta Trzebini ma podjąć uchwałę w sprawie zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu chronionym. W zależności od dochodu, osoba korzystająca z mieszkania może być całkowicie zwolniona z ponoszenia odpłatności za lokal, płacić częściowo lub ponosić wszystkie koszty.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.