Spawarki mig mag: jakie możliwości daje personalizacja ustawień migomatu?

Nowoczesne urządzenia do spawania dają duże możliwości w zakresie indywidualnego dopasowania ustawień. Jest to korzyść, ale także pewna trudność. Obecnie najpopularniejsze spawarki mig mag, wymagają profesjonalnego ustawienia, aby móc wykorzystać ich potencjał. W jaki sposób indywidualne ustawienia migomatu pomagają w spawaniu?

Czym są spawarki mig mag?

Urządzenia określane jako migomaty, czyli tak zwane spawarki mig mag, to sprzęt umożliwiający wykonanie trwałego połączenia elementów metalowych. Warto podkreślić, że istnieją różnorodne spawarki, działające na podstawie rozmaitych technologii. Jednak dzisiaj z pewnością metoda spawania mig mag jest najpopularniejsza. Dobre spawarki mig mag znaleźć można w ofercie firmy Cloos - https://www.cloos.pl/spawalnictwo/spawarki-migmag,g55. Jak nietrudno zauważyć, producent oferuje roboty spawalnicze, czyli sprzęt automatyczny.

Mechanizm działania spawarek mig mag w zasadzie zawsze jest taki sam. Drut metalowy zostaje spalany za sprawą prądu dostarczanego przez podajnik. Tym sposobem powstaje łuk elektryczny. Następnie spala on metal, w wyniku czego tworzy się tak zwane jeziorko spawalnicze. Następnie dochodzi do jego zastygnięcia, co powoduje powstanie spoiny. Wszystko to odbywa się w osłonie gazu.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że metoda spawania mig nieco się różni od metody spawania mag. Jeśli chodzi o mig, a mag, to różnica dotyczy tylko rodzaju gazu generowanego przez dyszę. Podczas spawania mag generowany jest gaz aktywny, a gdy dochodzi do spawania mig, jest to gaz obojętny.

Niezbędne ustawienia migomatu

Nawet najlepsza spawarka migomat nie spełni pokładanych w nich oczekiwań, jeśli nie zostanie właściwie ustawiona. Czego dotyczą ustawienia migomatu? Najważniejsze parametry, to:

  • napięcie w łuku elektrycznym,
  • prędkość, z jaką wysuwany jest drut,
  • prędkość procesu spawania,
  • ilość emitowanego gazu.

Jak wykorzystać ustawienia spawarki mig mag?

Dzięki możliwości różnorodnych ustawień spawarki mig mag, możliwe staje się wykorzystywanie jej w niemal każdych warunkach. Dbre spawarki mig mag działają niemal zawsze. To ich znak rozpoznawczy. Dzięki osłonie gazowej urządzenie jest w stanie spawać nawet przy podmuchach wiatru.

Dużą zaletą jest także możliwość skrócenia czasu spawania za sprawą zwiększenia prędkości wysuwania drutu. Należy jednak uważać, ponieważ zbyt duże tempo może sprawić, że drut będzie spalany tylko częściowo. Oczywiście można również ustawić po prostu większe tempo spawania, jednak trzeba przy tym brać pod uwagę wartość napięcia.

Kwestia napięcia jest istotna, ponieważ decyduje o długości łuku elektrycznego. Im jest on większy, tym wyższa efektywność spawania. Niestety większe napięcie oznacza wzrost długości łuku elektrycznego, a więc utrudnienie w obsłudze sprzętu. Innymi słowy, spawarki mig mag generujące łuk elektryczny o wysokim napięciu powinny być obsługiwane przez bardzo doświadczonych specjalistów.

Nie ma wątpliwości, że metoda spawania mig mag daje duże możliwości. Szczególnie jeśli do jej stosowania wykorzystuje się dobre spawarki mig mag. Dzisiaj jednak nie tylko najlepsza spawarka, ale również urządzenia średniej klasy umożliwiają dostosowanie ustawień do własnych parametrów. Można stwierdzić, że ustawienia migomatu są decydujące, jeśli chodzi o efektywność spawania oraz jakość spawów. Tym samym obsługą spawarki typu mig mag zawsze powinien zajmować się fachowiec.