Rodzaje zawiasów meblowych – które wybrać do mebli?

Rynek meblowy to nie tylko gotowe szafy, biurka czy komody, ale także pojedyncze części. Niekiedy kupuje się je w przypadku awarii, a czasami wybiera się podczas projektowania mebli na zamówienie. Jednym z najważniejszych elementów meblowych jest zawias. Jakie są rodzaje zawiasów i do jakich mebli pasują?

Zawiasy nożycowe

Zawiasy nożycowe wykorzystuje się przede wszystkim do montażu lodówek w zabudowie. Trzeba wtedy połączyć drzwiczki urządzenia z częścią meblową. Taki zawias składa się z dwóch podłużnych części złączonych ze sobą jednym bokiem. Na dwóch końcówkach znajdują się otwory służące do przymocowania do mebla i lodówki. Oczywiście mają one także inne zastosowania i sprawdzają się m.in. w szafkach uchylanych do góry. Ich zaletą jest minimalistyczny wygląd i bardzo wysoka wytrzymałość.

Zawiasy splatane

Zawiasy splatane swoim wyglądem i konstrukcją przypominają książkę. Składają się z dwóch prostokątnych elementów z otworami, które są ze sobą złączone dłuższymi bokami. Można je rozłożyć na płasko, a także złożyć. To bardzo popularny typ zawiasu np. w szafkach kuchennych czy witrynach salonowych. Jeden bok montuje się do drzwiczek, a drugi do stałej części mebla, np. ścianki bocznej. Oba elementy zawiasu są ze sobą połączone w taki sposób, że na ich środku tworzy się rulon z nachodzących części. To mocno wpływa na trwałość zawiasu, który spaja niekiedy bardzo ciężkie elementy meblowe.

Zawiasy taśmowe

Konstrukcja zawiasów taśmowych jest bardzo zbliżona do tej występującej w modelach splatanych. Kluczową różnicą pomiędzy typami jest fakt, że zawiasy taśmowe są znacznie dłuższe od poprzedników. Na ich rozmiar wskazuje już sama nazwa nawiązująca do podłużnej taśmy. Dzięki długości cechują się one dużą wytrzymałością i używa się ich nie tylko w meblach. Znajdują one zastosowanie nawet w konstrukcjach samolotów czy pociągów.

Zawiasy do potykaczy

W sklepach zajmujących się częściami meblowymi można znaleźć także zawiasy do potykaczy. Są to modele nożycowe, ale nieco dłuższe niż te stosowane do mebli. Używa się ich m.in. w uchylnych oknach czy stojących tablicach reklamowych spotykanych często przed lokalami usługowymi.

Co wybrać?

Zawias musi być dopasowany do konstrukcji mebla oraz ciężaru jego elementów. W kuchniach w zabudowie można stosować zawiasy nożycowe, w zwykłych szafkach sprawdzą się zawiasy splatane, a w skrzyniach do przechowywania można spotkać się z modelami taśmowymi. Po wybór zawiasów zapraszamy na Airtic.