Nauczanie zdalne przewróciło do góry nogami tryb edukacji, w szczególności w przypadku przedmiotów praktycznych, do jakich należy „pracownia gastronomiczna”. Uczniowi i nauczyciele radzą sobie jednak doskonale korzystając z dobrodziejstw internetu. Uczniowie trzebińskiego "Ekonomioka" uczą się gotować pod okiem najlepszych polskich kucharzy.

W ZSECh zdalnie uczą się gotować z najlepszymi kucharzami

Zajęcia prowadzone są na platformie Microsoft Teams, gdzie nauczyciele łączą się ze swoimi uczniami. Każda lekcja składa się z instruktażu teoretycznego, podczas którego wykorzystujemy filmiki obrazujące konkretne umiejętności, które powinien opanować uczeń w trakcie nauki zawodu. Czerpiemy z wielu źródeł, wybieramy znanych autorów np. Karol Okrasa, Szef dla Młodych Talentów itp., by uatrakcyjnić zdalną formę zajęć. Następnie uczniowie wykonują zadania praktyczne w domu, cały czas mając kontakt ze swoimi nauczycielami, upewniając się, że poprawnie wykonują ćwiczenie. Całość pracy jest dokumentowana przez uczniów zdjęciami, od pierwszego etapu przygotowania surowców, poprzez przebieg produkcji, aż po dekorację i sposób podania. My nauczyciele staramy się też inspirować naszych uczniów do samodzielnej pracy  w domu i nie możemy się doczekać aż zaprezentują nam swoje umiejętności w szkole!

Zachęcamy do oglądnięcia prezentacji: https://onedrive.live.com/?authkey=%21AMbb%5Fkw1QP%2DLCj0&id=659AA6E0D255095F%211316&cid=659AA6E0D255095F