Mieszkańcy Małopolski chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Już 150 000 zgłoszeń mieszkańcy naszego regionu nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa http://malopolska.policja.gov.pl/pl/content/krajowa-mapa-zagrozen-bezpieczenstwa co świadczy, o tym jak ważne dla społeczeństwa jest to co dzieję się  wokół  nas i nie należy pozostawać obojętnym na łamanie prawa oraz naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Do problemów które najczęściej są wskazywane przez użytkowników należą głównie kategorie: „Nieprawidłowe parkowanie”, które w liczbie ponad 73 000 stanowi niemal połowę wszystkich zgłoszeń, „Przekraczanie dozwolonej prędkości” ok. 29 000 zgłoszeń, ,,Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” ok. 15 000 zgłoszeń.

Przypomnijmy - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w miejscu ich zamieszkania. Aplikacja ta pozwala w  prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji  informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwaNa stronie http://malopolska.policja.gov.pl/pl/content/krajowa-mapa-zagrozen-bezpieczenstwa  znajduje się film instruktażowy na temat korzystania z KMZB.

Kategorie (zjawiska, zagrożenia)  jakie można zgłaszać na KMZB to: akty wandalizmu, bezdomność, dzikie wysypiska śmieci, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, kłusownictwo, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niestrzeżone przejście przez tory, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, zła organizacja ruchu drogowego, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo, niestrzeżony przejazd kolejowy, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, miejsca niebezpieczne na wodach. Wskazane na mapie zagrożenia podlegają weryfikacji (policjanci patrolują i sprawdzają wskazane miejsca), a po ich potwierdzeniu podejmowane są działania zmierzające do wyeliminowania tych zjawisk.  Pamiętajmy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy potrzebie zgłaszania pilnej interwencji Policji. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.