PCZK Chrzanów raportuje: Wstrząsy w regionie z 27 marca 2024 roku
Mieszkańcy naszego regionu mogli odczuć w ostatnich dniach niepokojące drżenie ziemi. Nie jest to jednak zjawisko naturalne, a efekt działalności pobliskich kopalń. Oto szczegółowe informacje na temat serii wstrząsów, które zarejestrowano w naszym obszarze.
  1. Seria wstrząsów zarejestrowana w dniach 26 i 27 marca.
  2. Najmocniejszy wstrząs miał miejsce 27 marca o godzinie 04:14, osiągając magnitudę 2,37 w skali Richtera.
  3. Wstrząsy pochodziły z obszarów górniczych ZG "Janina" w Libiążu i ZG "Sobieski" w Jaworznie.
  4. Informacje potwierdzone przez Główny Instytut Górniczy w Katowicach.

Mieszkańcy naszej społeczności mogli poczuć się zaniepokojeni, gdy w ostatnich dwóch dniach ich domy zatrzęsły się w wyniku działalności ludzkiej, a nie sił natury. Wstrząsy te, choć mogły wywołać niepokój, nie były na tyle silne, by spowodować większe szkody. Największe z nich, jakie miało miejsce wczesnym rankiem 27 marca, osiągnęło magnitudę 2,37 w skali Richtera - wartość niebezpieczna, lecz na szczęście nie katastrofalna.

Warto zauważyć, że nasz region jest podatny na tego typu zjawiska ze względu na intensywną działalność górniczą. Dwa główne źródła wstrząsów, kopalnie "Janina" i "Sobieski", są dobrze znane z tego rodzaju aktywności. Nieustanne monitorowanie przez specjalistów z Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach pozwala na szybkie reagowanie i informowanie mieszkańców o potencjalnym zagrożeniu.

Choć wstrząsy te nie przyniosły znacznych szkód, stanowią przypomnienie o konieczności zachowania czujności i przygotowania na podobne zdarzenia w przyszłości. Wiedza o tym, jak postępować w przypadku wstrząsów sejsmicznych, może okazać się niezwykle cenna, zwłaszcza w regionie, gdzie działalność górnicza jest tak rozpowszechniona.

Na zakończenie warto podkreślić, że informacje te są nie tylko przypomnieniem o wpływie działalności człowieka na środowisko, ale również o sile współpracy między instytucjami naukowymi a lokalnymi społecznościami w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju wszystkim mieszkańcom.


Na podstawie: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego