Wiele starszych osób wymaga regularnej, niekiedy nawet całodobowej opieki. Pomoc w tym zakresie może zapewnić nam wykwalifikowany opiekun.

Gdy senior zaczyna mieć problemy ze zdrowiem, wówczas opiekę nad nim najczęściej przejmują najbliżsi. Zdarza się jednak, że nie zawsze jesteśmy zapewnić mu zapewnić mu pełne wsparcie w jesieni życia. Wtedy swoje wsparcie może zaoferować doświadczony opiekun osób starszych.

Dzisiaj powstaje coraz więcej firm, które oferują usługi opiekuńcze. Stanowią one bardzo dobry wybór dla każdego seniora i innych osób wymagających systematycznej opieki – najlepiej we własnym domu.

Kiedy warto skorzystać z pomocy opiekuna dla seniora? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Kiedy pomoże nam opiekun osób starszych?

W Polsce panuje przekonanie, że najlepszy opiekun osób starszych i niepełnosprawnych to członek rodziny. Wobec tego swoimi rodzicami czy dziadkami zajmują się najczęściej dzieci i wnukowie albo inne bliskie osoby.

Warto jednak pamiętać o tym, że powierzenie tej opieki innym osobom nie jest niczym złym. Profesjonalna, kompleksowa opieka nad seniorem świadczona przez wykwalifikowanych opiekunów to bardzo dobry wybór w wielu sytuacjach.

Z usług tego rodzaju najczęściej korzystamy wtedy, gdy:

 • obowiązki zawodowe nie pozwalają nam na samodzielną opiekę nad seniorem
 • nie mamy wystarczającej ilości czasu poza codziennymi obowiązkami, aby zapewnić bliskiej osobie pełną pomoc
 • jesteśmy przemęczeni koniecznością stałej opieki nad starszą osobą
 • mieszkamy daleko od miejsca zamieszkania seniora
 • pojawiają się problemy zdrowotne, rodzinne, życiowe
 • zależy nam na bezpieczeństwie bliskiej nam osoby

To tylko kilka przykładów, gdy opiekunka osób starszych jest bardzo dobrym wyborem. Warto pamiętać o tym, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego też wsparcie opiekuna może być nieocenione również w szeregu innych sytuacji.

Jaką pomoc może zaoferować nam opiekun osób starszych?

Oferowana przez opiekunów opieka nad osobami starszymi jest indywidualnie dopasowana do ich potrzeb.

Usługi te najczęściej polegają na regularnych wizytach lub też na stałym przebywaniu z seniorem w jego domu – całodobowa opieka domowa. Opiekun może zajmować się różnymi czynnościami, w tym:

 • przygotowywaniem i podawaniem leków
 • szykowaniem posiłków i karmieniem seniora
 • codzienną dbałością o higienę seniora
 • ubieraniem i rozbieraniem
 • aktywizacją seniora – ćwiczenia ruchowe, rehabilitacja, atrakcje
 • pracami domowymi – sprzątanie, gotowanie, zakupy
 • umawianiem seniora do lekarza i pomocą w wizytach

W przypadku seniorów, którzy nie potrzebują stałej opieki, dobrym wyborem może być teleopieka – usługa polegająca na stałym kontakcie ze specjalistami przez 24 godziny na dobę przez specjalne urządzenie – terminal teleopieki.

Dobry opiekun osób starszych – jak go znaleźć?

Wybranie odpowiedniego opiekuna dla seniora może być nie lada wyzwaniem. Gdy chcemy zatrudnić opiekuna, pamiętajmy o tym, że powinien być on osobą odpowiednio do tego przygotowaną, posiadającą właściwe wykształcenie i uprawnienia (opiekun osób starszych kurs), a także wyróżniającą się pozytywnymi referencjami.

Gdy potrzebny jest dobry opiekun osób starszych Warszawa to jedno z wielu miast na mapie Polski, gdzie dostępna jest pełna gama usług tego typu.

Najlepiej nie szukać opiekunów przez portale ogłoszeniowe, ale skorzystać z profesjonalnych agencji zajmujących się świadczeniem usług opiekuńczych. Agencje te, na przykład Elderia, zatrudniają osoby z właściwym doświadczeniem i kwalifikacjami, dlatego wybierając ich wsparcie nie narażamy na niebezpieczeństwo swoich najbliższych.

Opiekun osób starszych i skorzystanie z jego pomocy

Komentarze   
0 #1 Monika 2019-04-24 12:29
Tylko że jeszcze w Polsce ten zawód jest średnio opłacany. Kto opiekował się osobami starszymi wie jaka to praca. Zdecydowanie wolałam pojechać do Niemiec, przynajmniej człowiek jest w stanie coś odłożyć z wypłaty.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.