O czym pamiętać przed założeniem własnego akwarium?

Przed założeniem własnego akwarium konieczne jest zgłębienie wiedzy na temat gatunków ryb i roślin, które planujemy hodować, a także wyposażenia, które będzie nam niezbędne do hodowli małego podwodnego świata. Internet pełen jest wartościowych informacji dotyczących akwarystyki: są blogi tematyczne pasjonatów tej dziedziny nauki, jak również fora dla początkujących czy fachowa literatura dla bardziej zaangażowanych. Z tych właśnie źródeł dowiemy się wszystkiego co nam potrzebne: jakie akcesoria należy zakupić, jakiej pojemności powinno być akwarium oraz jaka będzie tego akwarium cena.

Wielkość akwarium

Przed założeniem własnego podwodnego świata musimy podjąć decyzję co do jego wielkości. Czynnikiem decydującym będą tu gatunki ryb oraz roślin, które zamierzamy hodować oraz ich ilość. Zatem, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z informacjami na temat warunków i wymagań, które musimy zapewnić do życia tym gatunkom ryb, które wypełnią nasz zbiornik. Im więcej rybek planujemy posiadać, tym większe akwarium będzie konieczne (również wtedy, gdy chcemy na bieżąco faunę i florę rozbudowywać). Warto również dodać, że większe zbiorniki dają więcej możliwości aranżacyjnych, co podnosi walory estetyczne naszego akwarium.

Odpowiednie miejsce

Przed założeniem zbiornika musimy wiedzieć, gdzie docelowo będzie on stał. Nie każde miejsce będzie dobre do hodowli. Lokalizacja mocno nasłoneczniona czy ta w pobliżu grzejnika przyspieszy rozwój glonów, które niekorzystnie wpłyną na cały podwodny ekosystem. Miejsce powinno być dość ciemne, gdyż oświetlenie jakie zamontujemy wzmocni dekoracyjny charakter akwarium.

Wybór rybek

Pasjonaci akwarystyki wiedzą, że są takie gatunki ryb, które się wzajemnie zwalczają. Nie wszystkie są zdolne do życia w symbiozie, dlatego tak ważne jest, aby dobrać je w taki sposób, aby stanowiły kompatybilny i harmonijny układ. Ponadto wszystkie gatunki ryb, jakie wybierzemy muszą mieć te same wymagania, jeśli chodzi o pokarm oraz o temperaturę czy PH wody.

Rośliny

Decydując się na żywe rośliny nie tylko tworzymy piękną wielobarwną dekorację, ale również usprawniamy podwodny ekosystem. Rośliny bowiem dbają o wytwarzanie niezbędnego rybom tlenu oraz eliminację dwutlenku węgla. Są doskonałą kryjówką dla płochliwych gatunków i tworzą im namiastkę ich pierwotnego świata.

Wybór akcesoriów

Filtry do akwarium, napowietrzacze, grzałki, termometry, co2 do akwarium i inne obowiązkowe i uzupełniające części wyposażenia zbiornika znajdziemy w ofercie każdego sklepu akwarystycznego. Bez żadnego problemu zamówimy je w sklepie internetowym oraz stacjonarnym, gdzie dodatkowo możemy liczyć na fachową pomoc i doradztwo.