Nigdy nie może zabraknąć ich w gabinecie laryngologicznym. Służą do diagnostyki krtani i są wprost nieocenione w codziennej pracy każdego laryngologa. Pomagają zdiagnozować zapalenia, urazy i inne niepokojące zaburzenia w obrębie gardła. Mowa oczywiście o laryngoskopach. Czy jako pacjent miałeś już z nimi styczność? Jeśli jeszcze nie, dowiedz się, do czego służą i co je wyróżnia. Nieważne, czy przygotowujesz się do badania krtani, czy kieruje Tobą ciekawość. To jest artykuł dla Ciebie.
Czym są laryngoskopy?
Mogłeś spotkać je pod inną nazwą – wzierniki krtaniowe. Laryngoskopy to niewielkich rozmiarów urządzenia, najczęściej z wbudowanym światłem LED, pozwalające na diagnostykę krtani. Sprawdzają się także jako narzędzia pomocne przy mocowaniu rurki intubacyjnej. Z perspektywy pacjenta laryngoskopy nie wyglądają zachęcająco – przypominają ostre narzędzia, które na co dzień wykorzystuje się w kuchni czy ogrodzie.
Jednak to tylko pozory, ponieważ laryngoskopy umożliwiają zupełnie bezbolesne przeprowadzenie badań. Z użyciem odpowiedniego sprzętu ryzyko uszkodzeń zębów lub tkanek miękkich podczas laryngoskopii jest zminimalizowane. Nadają się do trudnej intubacji, dzięki nim lekarz nie musi wkładać siły w wykonywane czynności. Urządzenia mają dobrze wyprofilowane uchwyty, można przy ich użyciu pracować pod niemal dowolnym kątem. Wykonane są z bezpiecznych materiałów, które pozwalają na pełną sterylizację, a tym samym wielokrotne użycie.
Do czego przydaje się laryngoskop?
Wspomnieliśmy już, że laryngoskop to idealne narzędzie do bezpiecznego wykonywania laryngoskopii – wglądu do krtani, ale też do intubacji. Do czego w praktyce przydaje się laryngoskop? Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania z użyciem tego sprzętu? Oto najczęstsze wskazania:
- duszności,
- choroby tarczycy,
- podejrzenie nowotworu krtani,
- uczucie obecności ciała obcego w gardle,
- schorzenia neurologiczne,
- chrypka i zaburzenia głosu,
- problemy z połykaniem.
Przy użyciu laryngoskopu specjalista niemal od razu jest w stanie ocenić, czy w obrębie jamy gardłowej nie rozwijają się niepokojące zmiany, np. guzy. Dlatego nie warto bagatelizować choćby najmniejszych objawów ze wspomnianych powyżej. Czasami niepozorna chrypka niestety może okazać się czymś poważniejszym. Jednak współczesna medycyna i gabinety lekarskie wyposażone w dobrej jakości laryngoskopy potrafią zdziałać cuda – zapobiec groźnym dla zdrowia konsekwencjom. Laryngoskop powinien znaleźć się także w wyposażeniu ratownika medycznego.