Tradycyjna kostka Rubika już ci się znudziła? Podejmij wyzwanie, wybierz jej alternatywną wersję 4x4! Dodatkowy rząd z kolorami urozmaici zabawę oraz zwiększy możliwości kombinacji. Nawet jeśli układanie pierwotnej wersji układanki możesz wykonywać „z zamkniętymi oczami”, to z wersją 4x4 nie od razu pójdzie tak łatwo. Kolorowa zabawka logiczna zmusi cię do myślenia i bycia cierpliwym. A może istnieje algorytm, dzięki któremu ułożysz ją w rekordowym czasie?
Co wyróżnia kostkę Rubika 4x4?
Więcej wrażeń, wyższy poziom trudności. To tylko część różnic pomiędzy kostką Rubika 3x3 a 4x4. Choć różnią się one wyłącznie dodatkowym rzędem kolorowych pól, to wpływa to na urozmaicenie układanki, bo daje więcej możliwości co do kombinacji ułożenia. Parzyste elementy kostki zmuszają do innego sposobu myślenia.
Zalety układania kostki Rubika
Nie mówiąc już o możliwości udziału w ekscytujących zawodach, układanie kostki Rubika może przynieść każdemu użytkownikowi wiele radości i satysfakcji z osiągniętego celu. Szczególnie poleca się ten rodzaj układanek dla dzieci. Dzięki skupieniu na próbach właściwego ułożenia kolorów dzieci trenują koncentrację i umiejętność skupiania się na jeden czynności przez dłuższy czas. To bardzo przydatna zdolność, zarówno w życiu szkolnym, jak i codziennym.
Jak szybko ułożyć kostkę Rubika 4x4?
Tak naprawdę układanie kostki Rubika 4x4 niewiele różni się od układania mniejszej wersji. Schematy działań są bardzo podobne, choć możliwości nieco więcej. Jedną ze sprawdzonych metod na szybkie ułożenie kostki Rubika 4x4 jest podzielenie tego zadania na etapy.
Pierwszym z nich jest zadbanie o ułożenie środka danego koloru. Później jest czas na łączenie krawędzi. Niektórzy korzystają ze sprawdzonych algorytmów (liczących nawet kilkanaście ruchów!), inni wolą działać zgodnie ze swoją intuicją i najczęściej dobrze na tym wychodzą! Trzecim krokiem jest ułożenie tzw. krzyża. Potem budowa kolejnych warstw staje się prosta.
Klucz do rekordowego czasu w układaniu kostki Rubika
We wszystkich wersjach kostki Rubika liczą się wyuczone schematy. Algorytmy, które wystarczy opanować, by poradzić sobie z każdą odmianą kostki. Metod jest wiele. Jedną z najpopularniejszych jest LBL – sprawdzi się nawet u początkujących zawodników. Kluczem do pobijania rekordów, oprócz poznania systemów działania, jest trening. Sama teoria, bez spędzenia godzin nad kostką, nie przyniesie wymiernych rezultatów, a na pewno nie uczyni Cię rekordzistą w dziedzinie szybkiego układania kostki Rubika.