Kolory oczami dzieci i naukowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kolory kryją w sobie znacznie więcej niż tylko piękno potrafią zaskoczyć naukowców i dzieci, odkrywając tajemnice chemii i biologii. W sobotę 10 maja młodzi pasjonaci z Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci mieli okazję poznać świat barw z zupełnie nowej perspektywy.
- Małopolska młodzież zgłębia tajniki kolorów na wykładzie w Krakowie
- Trzebińskie dzieci bawiły się nauką podczas eksperymentów o kolorach
Małopolska młodzież zgłębia tajniki kolorów na wykładzie w Krakowie
W minioną sobotę studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci spotkali się z Kamilem Zawadzińskim, naukowcem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby wspólnie odkrywać niezwykłe właściwości kolorów. Wykład odbył się 10 maja i przyciągnął uwagę młodych uczestników, którzy chcieli dowiedzieć się, jak chemia i biologia wpływają na to, co widzimy.
Dzieci zadawały pytania pełne ciekawości: dlaczego psy wolą niebieskie piłki? Jak jeże rozpoznają jedzenie? Czy pomarańczowy tygrys naprawdę może zniknąć w trawie? Te zagadnienia okazały się świetnym pretekstem do pokazania, jak różnorodne mechanizmy odpowiadają za postrzeganie barw u zwierząt oraz jak reakcje chemiczne zmieniają kolory w naszym otoczeniu.
Trzebińskie dzieci bawiły się nauką podczas eksperymentów o kolorach
Spotkanie nie ograniczało się do teorii uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy fascynujące eksperymenty. Kolory zmieniały się dynamicznie pod wpływem wskaźników pH czy reakcji redoks, a wszystko to bez zbędnego komplikowania i trudnych definicji. Dzięki temu młodzi odkrywcy mogli poczuć radość płynącą z nauki i samodzielnego badania świata.
Co ciekawe, rozmowa szybko zeszła na temat biologii dzieci były bardziej zainteresowane tym, jak zwierzęta widzą kolory niż samymi reakcjami chemicznymi. To niespodziewane zwroty w dyskusji pokazały, że pasja do poznawania świata nie zna granic i często prowadzi do nowych pytań i refleksji.
Dziękujemy Kamilowi (naszemu byłemu studentowi i wolontariuszowi) za barwny, angażujący wykład, a studentom za dociekliwość i pasję do odkrywania świata” mówi Jolanta Różowska, prezes zarządu Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci z Trzebini.
Warto przypomnieć, że Fundacja realizuje obecnie projekt Inspirująca Wiedza”, który jest współfinansowany przez Gminę Trzebinia. Program potrwa do 15 maja 2025 roku i ma na celu rozwijanie ciekawości oraz umiejętności młodych mieszkańców regionu.
Na podstawie: Urząd Miasta Trzebinia
Ostatnie Artykuły

W Alwerni młodzi pasjonaci straży przeszli próbę, która wyłoniła najlepszych

Chrzanów szykuje trzy dni dla seniorów - taniec, scena i wielki finał

Kwiecień w Manufakturze - poezja, sztuka i spotkania z mocną książką

Wielka Gala Talentów w Manufakturze - młodzi wyjdą na scenę bez konkursowej presji

Babiccy uczniowie stanęli na podium w turnieju wiedzy pożarniczej

Kwietniowy rozkład jazdy w bibliotece - od szydełka po winyle

Wielkanoc przestawi rozkłady ZKKM – linia 38 i „B” pojadą inaczej

Miliony w sprzęcie dla Chrzanowa - ten zestaw wzmacnia służby

Mandale wracają do MCKiS - warsztat dla tych, którzy chcą wejść głębiej

Jak wybrać prywatny ośrodek terapii uzależnień i na co naprawdę zwrócić uwagę

Majowy rozkład wsparcia w Chrzanowie już czeka - sprawdź cyfrowe terminy

Roboty do domu zamiast na półkę - w Przestrzeni STEM rusza wypożyczanie

Zofia Górecka zostawiła po sobie most między pokoleniami w Babicach

Lód, ogień i nordyckie mity - TawernoTeka zabrała w podróż poza czas
Przydatne dane teleadresowe
- Sąd Rejonowy w Chrzanowie - kontakt, godziny, informacje
- Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie - kontakt, godziny, informacje
- Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie - kontakt, godziny, informacje
- Nadleśnictwo Chrzanów - kontakt, godziny, informacje
- Internat Specjalnego Ośrodka Szkolno‑Wychowawczego w Chrzanowie - kontakt, godziny, informacje
- Powiatowy Dom Pomocy Społecznej im. Adama Starzeńskiego w Płazie - kontakt, godziny, informacje
