Napęd do bramy garażowej montowany jest na skrzydłach drzwi lub w ich centralnej części. Jak wykonać montaż mechanizmu bramy samodzielnie? Należy najpierw przygotować przestrzeń garażową, następnie postępować zgodnie z instrukcją producenta. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas montażu napędu do bramy garażowej?

Napęd do bramy garażowej - montaż. Jak go wykonać?

Bramy garażowe mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie. Tę drugą opcję wybiera coraz więcej klientów, głównie ze względu na wygodę. Dzięki niej drzwi bramy garażowej otworzymy za pomocą pilota z wnętrza naszego samochodu. Pamiętajmy, że brama garażowa z napędem jest droższa niż drzwi otwierane ręcznie. Komfort korzystania z garażu jest jednak dużo większy. Jeśli obecnie mamy bramę bez mechanizmu, w każdej chwili możemy go dokupić i zamontować.

Wybór odpowiedniego napędu zależy od rodzaju bramy:

  • Napęd do bramy wjazdowej skrzydłowej - to najbardziej wymagający mechanizm bram. Montowany jest zwykle w bramach, których szerokość nie przekracza 2,8 metra. Do drzwi garażowych przymocowane są ramiona, które otwierają bramę, ciągnąc skrzydła.
  • Napęd do bramy garażowej uchylnej - drzwi garażowe uchylne są niewymagającą konstrukcją. Stąd możemy do niej zamontować każdy napęd do bramy, który posiada odpowiednią moc. Napęd do bramy garażowej uchylnej montowany jest w centralnej części skrzydła.
  • Napęd do bramy garażowej segmentowej - brama segmentowa boczna wymaga zamontowania napędu o dużej mocy. Umieszcza się go zwykle nad nadprożem lub na obu skrzydłach. Napęd do bramy garażowej segmentowej otwieranej do góry może być dowolny. Ważne, aby swobodnie podniósł bramę do góry.

Jeśli wybierzemy już odpowiedni rodzaj napędu do bramy garażowej, należy postępować zgodnie z instrukcją załączoną do produktu przez producenta. Pracę zawsze powinniśmy zacząć od sprawdzenia, czy posiadamy wszystkie części napędu oraz narzędzia niezbędne do montażu. Sam garaż powinien zostać opróżniony ze wszystkich przedmiotów mogących się zniszczyć lub zakurzyć w trakcie pracy. Jeśli jesteśmy na etapie remontu całego garażu, warto najpierw go skończyć i później montować napęd do bramy. Dlaczego? Aby nie zanieczyścić wrażliwych elementów napędu, które odpowiadają za jego płynną pracę.

Montaż napędu do bramy garażowej zamyka się w czterech etapach (niezależnie od typu drzwi): przygotowaniu miejsca, sprawdzeniu kompletności sprzętu, złożeniu i przykręceniu siłownika do nadproża lub boku ściany (zależnie od rodzaju bramy) oraz złożeniu i przekręceniu ramienia, które będzie wprawiać w ruch kurtynę. Na koniec pozostaje nam instalacja modułu sterującego pracą siłownika. Jest on instalowany jest przy siłowniku tuż pod sufitem lub w bocznej ścianie garażu.

Błędy popełniane podczas montażu napędu do bramy

Decydując się na samodzielny montaż napędu do bramy, powinniśmy zrobić wszystko, aby nie popełnić żadnego błędu. W przeciwnym razie nasza brama garażowa może działać w nieprawidłowy sposób. Tym samym może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas montażu napędu do bramy garażowej?

  • działanie niezgodnie z dołączoną do mechanizmu instrukcją;
  • niedopasowanie napędu do rodzaju drzwi garażowych;
  • zanieczyszczenie mechanizmu podczas jego montażu;
  • montaż napędu do bramy w nieodpowiednim miejscu;
  • niedopasowanie gabarytów drzwi do możliwości napędu bramy;
  • niewykończenie wnętrza garażu przed rozpoczęciem montowania napędu.

Konserwacja napędu do bramy garażowej

Aby drzwi garażowe służyły nam wiele lat, powinniśmy zadbać o prawidłową konserwację napędu do bramy. Producenci automatycznych bram często udzielają kilku wskazówek na ten temat. Jeśli jednak takich nie otrzymaliśmy, warto wykonać kilka podstawowych czynności.

Przede wszystkim bramę należy myć. Jest to szczególnie ważne po sezonie zimowym, kiedy na jej skrzydłach zalega śnieg z solą. Jeśli brama jest już umyta, warto dokładnie przejrzeć wszystkie jej elementy. Pęknięcia czy brak niektórych części natychmiast powinniśmy zgłosić producentowi lub wymienić je samodzielnie (szczególnie, jeśli gwarancja bramy już wygasła).

Ruchome elementy napędu do bramy należy pokryć smarem. Zapewni to lepszą i cichszą pracę. Bardzo ważne jest również sprawdzenie fotokomórki, jeśli nasza brama jest w nią zaopatrzona. Wystarczy, że pod zamykającą się bramę podłożymy wiaderko. Jeśli skrzydło zmieni kierunek biegu, fotokomórka działa prawidłowo.

Montaż napędu do bramy garażowej - czy warto to robić samodzielnie?

Samodzielny montaż napędu do bramy garażowej wymaga posiadania odpowiednich narzędzi, a także wcześniejszego przygotowania pomieszczenia. Montując bramę garażową samodzielnie, musimy pamiętać o postępowaniu zgodnie z instrukcją producenta. Dodatkowo przyda nam się pomoc osób trzecich, które pomogą przytrzymać niektóre elementy czy wesprą nas swoją wiedzą.

Jeśli nie jesteśmy przygotowani na samodzielny montaż napędu do bramy garażowej, oddajmy pracę fachowcom. W ten sposób będziemy mieli pewność, że mechanizm bramy garażowej zostanie poprawnie zamontowany i będzie nam służył długie lata.