Jeszcze do niedawna, aby rozpocząć działalność gospodarczą, należało odwiedzić szereg instytucji, co wiązało się z dużą stratą czasu. Obecnie, wraz postępem informatyzacji kraju, udało się ten proces znacznie uprościć. W ten sposób, dzięki wypełnieniu kilku formularzy i złożeniu podpisu elektronicznego można stać się właścicielem firmy. Dzięki potędze internetu można to zrobić zdalnie – nie ruszając się z domu. Jednocześnie warto pamiętać o kilku wskazówkach, dzięki którym można uniknąć najbardziej zdradliwych pułapek.
Jak założyć firmę przez internet krok po kroku - najważniejsze informacje
Obowiązkiem przyszłego przedsiębiorcy jest wypełnienie wniosku o wpis do CEIDG. Jest to skrót od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli spisu wszystkich firm, które działają w Polsce. Jest to baza danych, która służy do przechowywania danych o wszystkich przedsiębiorcach. Dzięki niej różne instytucje publiczne – ZUS, US czy GUS mają ułatwiony dostęp do informacji gospodarczej. Rejestracja działalności gospodarczej w CEiDG nie należy do trudnych, jednak w momencie wpisywana danych do formularza koniecznie trzeba wybrać:
- formę działalności - czyli jednoosobową działalność lub spółka,
- nazwę firmy,
- numery NIP, REGON oraz PESEL,
- datę rozpoczęcia działalności,
- kod PKD, czyli oznaczenie branży,
- adres siedziby firmy,
- formę opodatkowania – na zasadach ogólnych, na ryczałcie, na karcie podatkowej lub według podatku liniowego.
Nowo powstające firmy są zwolnione z płacenia podatku VAT, ale niektórzy przedsiębiorcy są zmuszeni skorzystać z tej możliwości. Dotyczy to podmiotów, które przekroczyły określony pułap obrotów. Jest to korzystne dla przedsiębiorstw prowadzących duże inwestycje. Daje im możliwość odliczenia kwoty podatku od dochodu firmy, czyli znaczne oszczędności i szybszy rozwój działalności.
Co w przypadku działalności regulowanej?
Osoby, które chcą wiedzieć, jak założyć firmę przez internet, najczęściej wybierają branże, które nie są nie objęte ograniczeniami prawa. Jednak w rzadkich przypadkach przedsiębiorca musi starać się o pozwolenie ze strony organów administracji publicznej. Wymaga to także spełnienia warunków stawianych przez ustawę o działalności gospodarczej. Jest tak w przypadku działalności:
- regulowanej,
- koncesjonowanej,
- licencjonowanej,
- wymagającej odrębnego zezwolenia.
Przykładem takiej działalności jest założenie kantoru wymiany walut, sprzedaż alkoholu bądź prowadzenie firmy ochroniarskiej.
Jak zwiększyć wiarygodność w instytucjach publicznych, zakładając firmę przez internet?
Początkujący przedsiębiorcy powinni mieć dostęp do Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Dzięki temu mogą zarejestrować działalność w sposób całkowicie zdalny. W przeciwnym wypadku samo wypełnienie wniosku do CEDIG będzie wymagało jeszcze wizyty w urzędzie gminy.
Założenie profilu zaufanego ePUAP nie jest trudne i można to zrobić na dwa różne sposoby:
- poprzez konto osobiste w banku – po zalogowaniu na swoje konto warto poszukać zakładki Usługi lub e-Urząd, na której można odnaleźć zakładkę “otwórz profil zaufany”. Następnie można potwierdzić założenie profilu na stronie www.pz.gov.pl,
- drugi sposób wymaga posiadania certyfikatu kwalifikowanego. W tym celu można odwiedzić stronę rejestracji Certum PCC. Po uzyskaniu certyfikatu warto odwiedzić wspomnianą wcześniej stronę z profilem zaufanym oraz wypełnić formularz.
Założenie profilu lub podpisu elektronicznego pozwala na skuteczne potwierdzanie tożsamości w kontakcie z organami administracji publicznej. Zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy, dzięki czemu może on sfinalizować wiele spraw przez internet, co oszczędza mnóstwo czasu i nerwów.