Drzwi przesuwne są niezwykle nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które coraz częściej gości w naszych domach. Drzwi przesuwne są doskonałą alternatywą dla drzwi skrzydłowych, szczególnie wszędzie tam, gdzie powierzchnia użytkowa nie pozwala na montaż standardowych drzwi. Przesuwane drzwi to również idealne dopełnienie większych pomieszczeń, które dzięki eleganckim i stylowym drzwiom nabiorą całkiem nowego charakteru. Drzwi przesuwne szklane są szybkim świetnym sposobem na połączenie wyjątkowego designu z praktycznością.

Rodzaje drzwi przesuwanych

Na rynku drzwi wewnętrznych dostępnych jest kilka rodzajów drzwi przesuwnych, jeśli chodzi o materiał wykorzystany do ich produkcji. Pierwszym rodzajem są skrzydła drewniane lub drewnopodobne. Drzwi wykonane z całości z naturalnego drewna są niezwykle eleganckie i pasują do każdego wnętrza, niezależnie czy jesteśmy zwolennikami nowoczesnych czy tradycyjnych rozwiązań. Drewno doskonale tłumi dźwięki i jest wysoce wytrzymałe. Jednak jest to dość droga inwestycja, dlatego większość wybiera zdecydowanie tańsze drzwi przesuwne pilśniowe. Są nieco mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak są bez wątpienia lżejsze. Ich wzornictwo pozwala zarówno na klasyczne, gładkie modele, jak również na bardziej skomplikowane.

Drugim typem materiału, który cieszy się popularnością jest tworzywo sztuczne. Tego typu skrzydła pozwalają na eksperymentowanie z wzorami i kolorami. Jednak tworzywo posiada kilka wad, które zniechęcają do kupna drzwi wykonanych ze sztucznych materiałów. Przede wszystkim nie tłumią dźwięków zewnętrznych oraz w niewystarczającym stopniu izolują od siebie pomieszczenia. Dodatkowo drzwi plastikowe nie są zbyt wytrzymałe, a każde mocniejsze uderzenie może spowodować poważne uszkodzenia. Wielkim plusem drzwi jest jednak ich bardzo atrakcyjna cena w stosunku do innych materiałów.

Drzwi szklane przesuwne to bardzo powszechny rodzaj skrzydeł. Są one niezwykle eleganckie i pasują niemal do każdego pomieszczenia. Szkło stosowane do tego typu drzwi może występować w różnych odsłonach. Popularne jest szkło hartowane, które jest odporne na zmienne temperatury. Z tego względu jest polecane szczególnie do kuchni czy łazienki. Szkło piaskowane czy satynowe to z kolei świetny sposób na uzyskanie większej prywatności, ponieważ przepuszczalność światła jest ograniczona. W ofertach wielu producentów dostępne są również drzwi z różnego rodzaju printami i grafikami, które ożywią pomieszczenie. Szklane drzwi przesuwne to również doskonałe rozwiązanie jeśli chodzi o szafy w zabudowie. Drzwi przesuwne szklane do szafy to świetny sposób na nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwi nam życie. Eleganckie szkło idealnie komponuje się ze stylistyką sypialni czy garderoby. Szklane drzwi nie są jednak wolne od wad. W przypadku szklanych powierzchni, uporczywym problemem jest utrzymanie ich czystości. Na gładkim szkle widać choćby najmniejsze ślady po palcach. Zacieki czy drobne zarysowania również będą wysoce widoczne. Jeśli chodzi o drzwi przesuwne szklane, cena jest dosyć wysoka i oscyluje ok. tysiąca złotych, jednak cena idzie w parze z jakością i designem.

Drzwi przesuwne mogą być montowane na dwojaki sposób. Pierwszy to drzwi przesuwne szklane chowane w ścianie. Jest to rozwiązanie, które należy zaplanować na etapie wykańczania wnętrz, gdyż kaseta musi tworzyć jedną płaszczyznę ze ścianą. Drugim rodzajem są drzwi przesuwne szklane naścienne, które są permanentnie widoczne z jednej strony pomieszczenia, jednak zastosowany design mechanizmu jest wysoce elegancki i nie zaburza estetyki wnętrz.

Drzwi przesuwne – jaki materiał wybrać?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.